Чорний лелека (Ciconia nigra) – мешканець Нобельського національного природного ппарку на Рівненщині, який занесений до Червоної книги України зі статусом «Рідкісний».
Попри свою скритність, чорний лелека відіграє важливу роль у збереженні екосистем. Він є індикатором здоров'я природних середовищ існування, адже для успішного гніздування йому потрібні чисті водойми та багаті на біорізноманіття ліси.
Морфологічні ознаки: маса тіла - близько 3 кг, довжина тіла – 95-100 см, розмах крил - 185-205 см. У дорослого птаха груди, черево і підхвістя білі, решта оперення чорна з металічним полиском; гола шкіра навколо очей, вуздечка, дзьоб і ноги червоні. У молодого птаха чорний колір з бурим відтінком; гола шкіра навколо очей, вуздечка, дзьоб і ноги оливково-бурі.
На відміну від білого лелеки, чорний лелека веде більш потайливий спосіб життя і уникає людських поселень, оселяючись в старих лісах поблизу водойм і боліт, у період міграцій трапляється на луках, пасовищах, полях поряд з водоймами. Прилітає наприкінці березня - у квітні. Гніздиться окремими парами. Гнізда будує на деревах у розгалуженні головного стовбура або на великих бічних гілках на висоті 3-20 м. Відкладає яйця у травні. У повній кладці 2-6 яєць, найчастіше - 4. Насиджують кладку самка і самець, протягом 32-34 днів. У виводку 1-5 пташенят. Відліт у серпні-жовтні.
Живиться рибою, земноводними, водяними комахами; інколи здобуває плазунів і мишоподібних гризунів.
Причини зміни чисельності:
- деградація місць гніздування через вирубування лісів,
- меліорація лісових угідь у смузі Лісостепу;
- фактор непокою.
Занесений у Додаток ІІ Бернської конвенції, Додаток ІІ Боннської конвенції, Додаток угоди AEWA, до категорії ІІІ Переліку видів фауни Європи, що підлягають особливій охороні (SPEC), у Додаток ІІ Конвенції CITES
Чорний і білий лелеки рідко зустрічаються разом, оскільки вони надають перевагу різним середовищам існування. На фото нижче ви можете побачити рідкісну зустріч: чорний і білий лелеки разом.
Фото - Зубкович Володимир, Вакуліч Олександр