На Рівненщині виміряли рівень радіації

фото ілюстративне

Радіаційна обстановка на території Рівненської області у травні 2019 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

За регламентом спостережень, що проводяться структурними підрозділами Рівненського ЦГМ у рамках радіаційного моніторингу приземного шару атмосфери визначаються наступні показники радіаційного забруднення:

- потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)
- сумарна β-активність атмосферних випадінь.

Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно о 09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно), та в робочі дні о 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії (м.Рівне) для достовірності отриманих результатів. 

В травні місяці 2019 року було проведено 114 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області не перевищували 10-11 мкР/год , максимальні – 14-15 мкР/год..

Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з квітнем 2019 року та травнем 2018 року, не встановлено.

Наведені дані свідчать про те, що радіаційний фон практично на всій території області є сталим та знаходиться в межах доаварійних рівнів, обумовлених головним чином природними радіоактивними ізотопами та космічним випроміненням. Середнє значення потужності експозиційної дози гамма – випромінювання на території Рівненської області в травні 2019 року - 13 мкР/год.

В травні місяці 2019 року радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних випадінь по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 30 проб атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць. 

Сумарна бета-активність атмосферних випадінь в травні 2019 року складала в середньому по Рівненській області - 1,8 Бк/м2/за добу. Мінімальні значення коливалися в межах 1,0-1,2 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,6 -2,8 Бк/м2/за добу.
За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,5-2,5 рази.

Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь по результатах першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище. Виміри щільності бета-активних випадінь з атмосфери враховують як природні так і штучно утворені радіонукліди.

За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території у травні 2019 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.

Рівненський обласний центр з гідрометеорології

Читайте також