Ще до створення гідрометеостанцій наші предки передбачали погоду та керувались багаторічними спостереженнями. Які прикмети на грудень дійшли до наших днів та як дізнатись про зміни синоптичної ситуації заздалегідь - читайте у статті.
- На Проклу і Прокла, 3 грудня, стежте за хмарами — якщо піде сніг, то 3 числа в червні, за народними спостереженнями, обов’язково почнеться дощ.
- 4 грудня - Введення, або третя Пречиста. Введенські морози ще зими не роблять. Як Введення мостить мости, а Микола (19 грудня) забива гвіздки, то люта зима буде. Якщо на 4 грудня припадають морози, то і Новорічні святкування будуть з холодами, і навпаки, тепло в цей день означає сонячну погоду на Новий рік.
- 5 грудня - Прокопа. Прийшов Прокіп – розбив розміт, по снігу ступає – дорогу копає.
- 6 грудня - Канун святої Катерини. З цього вечора дівчата починали гадати.
- Катерині-Саниці присвятили 7 грудня — якщо цей день буде ясним, то чекайте на всю зиму сильну холоднечу. Катерина по воді, то Різдво по льоді. Як на Катерини холодно, то буде голодно.
- На 9 число, в Юріїв день (на Єгорія Зимового) варто підійти до колодязя і прислухатися: якщо вода в ньому тиха, то погода попереду буде теплою, а якщо чується дзюрчання — чекайте близькі морози. Який день на Юрія, така й зима.
- 12 грудня, в день Парамона Зимовказівника говорили: якщо піде сніг, то заметіль триватиме ще тиждень. Якщо вода на річці тиха - на рівну зиму, шумовита - на завірюхи.
- 13 грудня – Андрія. На Андрія треба кожуха-добродія. На Андрія робиться дівицям надія. На Андрія дівчата багато ворожили, завбачуючи свою долю.Якщо до 13 грудня не випаде сніг, зима буде тепла й малосніжна, якщо випаде - холодна й сніжна.
- 14 грудня – Наума. Прийшов Наум пора братися за ум.
- 17 грудня (Варварів день) дивимося на небо. Якщо воно зоряне — це до холоду, навпаки — до тепла. Якщо в грудні на Варвари болото, то буде зима красна, як золото. Якщо проти цього дня нічне небо в зорях - чекай холодів, а сліпе й тьмяне - на тепло.
- 18 грудня – Сави. Сава – батько зимового Миколи. Варвара ночі увірвала, а Сава став день доточувати.
- 19 грудня на Миколая, якщо гілки дерев покриваються інеєм — в прийдешньому році буде хороший урожай. Який день на Миколу зимового, такий і на Миколу літнього. У кожному році два Миколи: до першого Миколи не буває холодно ніколи, а до другого Миколи не буває тепла ніколи.
- 22 грудня в день Анни Зимової сніг грає важливу роль. Якщо він привалить впритул до огорожі - чекайте негоди влітку. Від Ганни зима набирає розгін. Яка Ганна до ніченьки, така зима до весноньки. Яка Ганна до полудня, така зима до кінця грудня.
- 25 грудня, Спиридона Сонцеворота. За довголітнім прогнозом, це найхолодніший день грудня, бо «сонце переходить на другий бік». Якщо ніч ясна, то зима буде холодна, а літо жарке; як темна - зима тепла, а літо похмуре.
- 29 грудня - Томи, Аггеля. Прийшов Тома – сиди вдома. Який Аггеля - такий і квітень. В народі вірили, якщо в цей день буде мороз, то він триватиме до Водохреща.
- 30 грудня – Данила. Якщо з'явиться іній - Різдво буде теплим. Який Данило - такий і травень.