Народні прикмети та традиції на Різдво Христове

Здавна в Україні була традиція одягати на Різдво лише новий одяг, для чого напередодні свят його шили для кожного члена сім'ї. Також цього дня діяла заборона на всю роботу: шиття, прання, прибирання. 

Хоча на Різдво вже можна їсти м'ясо, рибу і молочні продукти, приготування страв у перший день після посту також не вітається, тому зазвичай їжу готували заздалегідь. Також на Різдво не можна виносити сміття з хати.

Крім того, на це свято заведено відвідувати родину і близьких, щоб привітати, але не можна затримуватися надовго, максимум на пів години, щоб встигнути до всіх.

У багатьох регіонах України 7 січня з сутінками починають колядувати. Під час колядок група молодих, неодружених і незаміжніх хлопців і дівчат обходять багато будинків і співають колядки та щедрівки. Раніше це було мало не театральним дійством і ця традиція, подекуди, досі зберігається в українських містах і селах.

У кожного в групі колядників є своя роль. Першою йде людина з найсильнішим і найкрасивішим голосом, яка несе "Вифлеємську зірку". Наступним йде дзвонар, який несе дзвіночок, щоб оповіщати господарів про те, що гості вже наближаються. Третьою йде людина, яка несе мішок з подарунками, які дарують господарю кожного будинку.

Нині ж зазвичай невеликі групи підлітки ходять по домівках сусідів, щоб виконати одну колядку замість невеликого концерту. Однак традиції ретельніше готуватися до свята досі зберігаються, переважно, на заході Україні, де можуть навіть ходити з вертепом — коробом, який зображує печеру, в якій, як свідчить Біблія, народився Ісус Христос.

Крім того, на Різдво старші покоління можуть розповідати молодшим різні біблійні історії про народження Христа. На це свято існує особливе вітання "Христос народився! — Славімо Його!".

Після Різдва ще 12 днів називаються Святками — до 19 січня. Під час Святок немає поста, люди радіють і славлять Христа. Однак в Святки прийнято не лише веселитися, але і займатися благодійністю.

Різдвяні прикмети:

  • На Різдво йде сніг — буде врожай озимини.
  • Зелене Різдво — білий Великдень.
  • Якщо на Різдво буде багато бурульок понад стріхою, то вродить ярина, особливо ячмінь.
  • На деревах рясний іній — буде врожай озимини. 
  • Який день Різдва, такий і на Петра (12 липня). 
  • Якщо два тижні перед Різдвом рясний іній, то перед Петром буде на гречці рясний цвіт.

Джерело: Суспільне

Читайте також