Ефектне тривале цвітіння братків — одна з багатьох причин використовувати цю рослину для посадки на своїй клумбі. Велика різноманітність видів та сортів дає можливість підібрати квіти як для відкритого ґрунту, так і для вирощування у горщиках. братки — назва народна. Науково ця рослина називається Viola (віола, фіалка). Культура багаторічна, деякі сорти та гібриди — однорічні. Розмноження фіалок проводиться насінням та живцюванням.
Посадка віоли
Вісів насіння на розсаду можна виробляти наприкінці календарної зими, тоді віоли зацвітуть у тому ж році наприкінці весни – на початку літа. Посівам потрібно створити тепличні умови з температурою близько +15°С доти, доки рослини не проростуть. Це станеться приблизно за півтора тижні. Кришку або плівку тоді можна зняти, а ємності з розсадою перемістити в прохолодніше місце (+10…+11°С) з розсіяним освітленням.
Коли сформується перша пара листочків, десь через півтора місяці після посіву, сіянці пікірують, висаджують у невеликі ємності по одному і так дорощують.
Догляд за розсадою передбачає регулярний полив у міру підсихання субстрату та внесення добрив раз на два тижні (підійдуть універсальні мінеральні склади).
Пересадка у відкритий ґрунт проводиться зазвичай у квітні-травні. Вже готові до посадки саджанці віоли різних сортів можна замовити в інтернет-магазині Florium.
Вибір місця та підготовка грунту
Фіалки — рослини невибагливі, тому й техніка обробітку цієї культури не становить особливих складнощів. Від правильного вибору місця для посадки віоли багато в чому залежить те, як рослина розвиватиметься. Для фіалки підійде добре освітлена ділянка, де лише в полудень буде невелике затінення. У тіні братки квіти теж будуть, але не такими пишними і яскравими бутонами, як під сонцем.
Грунт повинен бути пухким, помірно вологим і родючим. Ділянки, де може застоюватися вода та близько ґрунтові води, не підходять. Попередньо грунт слід перекопати, додати перегній або компост.
Правила посадки
Посадку віоли виконуйте на відстані між саджанцями в 15-20 сантиметрів. Розмір посадкових ямок повинен відповідати розміру квітки з грудкою ґрунту на корінні. При пересадці намагайтеся не руйнувати цей ком грунту — завдяки такій техніці віола починає активно зростати на новому місці.
Після посадки обов'язково полийте ґрунт і замульчуйте його приблизно на 6 сантиметрів торфом або перегноєм, що не тільки дозволить зберегти вологу, а й дасть додаткове харчування кореневій системі.
Багатолітні віоли слід пересаджувати на свіжий ґрунт раз на три роки, виконуючи поділ куща. Завдяки цьому рослина оновлюється і рясніша.
Для рідкісних сортів частіше використовують метод розмноження живцями. Для цього в травні червня необхідно зрізати з куща зелені пагони з двома трьома вузлами. Живці укорінюють у ґрунті, поливають і обприскують. Коріння у них з'явиться приблизно через місяць.
Догляд та добриво
Фіалки невибагливі, тому коли рослина візьметься на новому місці, то складнощів з доглядом за ним виникнути не повинно. Ось основні рекомендації:
- періодично треба розпушувати ґрунт;
- у міру виникнення видаляти бур'яни навколо віол;
- забезпечте регулярний полив, оскільки фіалки люблять вологу, але не допускайте застою води, через яку можуть загнити коріння;
- корисним для віоли буде внесення мінеральних добрив у вигляді розчинів, залежно від родючості ґрунту один-два рази на місяць;
- відразу після закінчення цвітіння видаляйте суцвіття, що зведе до мінімуму самосів.
Багато багаторічних сортів фіалок зимостійкі, а отже, добре переносять холоди. Восени роблять мульчування торфом. Для захисту від сильних морозів рослини рекомендується присипати померлим листям або прикрити хвойними гілками. Однорічні віоли під кінець сезону потрібно буде викопати.
Анютині очі мало схильні до впливу шкідників. Найчастіше квіти страждають від борошнистої роси. Вона виникає через надлишок азоту в ґрунті та недостатнього зрошення. Боротися із цим допоможе кальцинована сода з додаванням натертого господарського мила. Таким розчином обприскують уражені рослини.