Рівне Медіа

Провідна неділя 2021: народні прикмети, історія, звичаї та традиції

У неділю після Великодня настає час, коли ми поминаємо наших предків та рідних, які померли, зустрічаємося сім'ями, прикрашаємо могили, несемо на цвинтар гостинці предкам.

Проводи, гробки, дарна неділя, могилки, Радниця – так називають Поминальну чи Провідну Неділі в різних куточках України.

У 2021 році Провідну неділю українці будуть відзначати 9 травня. Представники духовенства закликають громадян приходити на цвинтарі невеликами групами та приносити живі квіти замість пластикових.

Історія Провідної неділі

Початок своєї історії Провідна неділя бере ще з язичницьких часів. Протягом післяпасхального тижня у східних та південних слов'ян здійснювали поминання предків. Це традиція пішла від "Великодня мертвих". Вважалось, що напередодні Великодня Господь відкриває рай та пекло й випускає душі померлих. Це робиться для того, щоб вони могли відвідати свої будинки й відзначити свій Великдень. Ці уявлення не церковні, а суто народні.

Проте звичай поминати предків зберігся.

Українці створили звичай – поминальний обід на цвинтарі, як невіддільна складова проводів. Проте священики кажуть, що обід можна справити й вдома, адже кладовище – це святе місце, як і церква, тому не варто там їсти, а тим паче вживати алкоголь.

Також не потрібно робити "принесення" – лишати паску на могилі. Краще зробіть пасхальне принесення малозабезпеченим, безхатькам тощо. Саме це буде благим ділом, а не покинуті страви на кладовищі.

Традиції та звичаї на Провідну неділю

Прикрашання могил пластиковими штучними квітами – ще одна народна традиція, яку не підтримує церква. По-перше, вони шкідливі для екології. По-друге, уявіть, що вам подарують такий букет, і як ви відреагуєте. Краще посадіть кущики справжніх рослин, як заведено.

Якщо Великдень був ранній й не могли ще садити квіти, то наші предки приносили засушені сухоцвіти та освячену вербу.

Поминальні підготування починаються з того, що потрібно прибрати могилки. Етнографи зазначають, що здавна могли починати прибирання ще до Великодня.

В день проводів потрібно вітатися з могилками й казали: "Дай нам, Боже, щастя, здоров'я, всякого добра, а померлим дай, Боже, лежати та цю землю тримати".

Заведено запалювати на могилі свічку з чорною стрічкою.

Народні прикмети на Провідну неділю

  • Якщо у Поминальну неділю молоді люди без пари не братимуть участь в обіді, то від них відвернеться удача – цьогоріч точно не заведуть сім'ю.
  • Якщо обмити джерельною, святою водою ікони, то таким чином покращите свій матеріальним стан.
  • Також у цю неділю вмивалися джерельною або свяченою водою. Проте є певне послідовність: старші у сім'ї завжди вмивали спочатку молодших, а потім вже й самі себе.
  • Вранішні молитви, прочитані на Провідну неділю, дарують вірянам довге і щасливе життя. Зауважте, що молитви повинні бути не тільки до Господа, але й до померлих родичів.

 

Читати також