Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Ще один "улюбленець": Рівнеоблводоканал знову "попався" на закупівлях "під прикриттям"

фото ілюстративне

Нещодавно ми публікували розслідування,в якому встановили, що у Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Рівнеоблводоканал» (РОВКП ВКГ “Рівнеоблводоканал”) є свій «улюблений» постачальник бензину. Це мережа автозаправних станцій «WOG».

У минулому році Рівнеоблводоканал кілька разів відміняв тендери, аби переміг саме цей постачальник.

Нещодавно ми виявили, що комунальне підприємство має ще одного «улюбленця». Цього разу у сфері постачання охоронних послуг – це Приватне підприємство «Безпека-Рівне». Про можливі порушення під час укладання контрактів із цим підприємством і піде мова у статті.

Охоронні послуги приватного підприємства під «прикриттям» поліції

За результатами нашого розслідування про закупівлі Рівнеоблводоканалом бензину, директор комунального підприємства Андрій Карауш опублікував інтерв’ю у відповідь.

Інтерв’ю опублікували місцеві ЗМІ.

У цьому інтерв’ю Андрій Карауш зазначив таке:

Написали (мається на увазі Центр«Сівітас»), що охоронні послуги нам (Рівнеоблводоканалу) обійшлися по переговорній процедурі у 3 мільйони 111 тисяч 814 гривень. Хоча насправді, минулого року (2017 р.) ми за них заплатили – 1 мільйон 403 тисячі 960 гривень, а цього (2018 р.) – 1 мільйон 707 тисяч 854 гривні, – зазначає Андрій Карауш і додає,

Більше того, жодним словом не згадали, що ми як об’єкт підвищеної небезпеки згідно із законом зобов’язані укладати договір про охорону виключно з Управлінням поліції охорони в Рівненській області.

Що ж, ми проаналізували 3 тендериРівнеоблводоканалу на закупівлю охоронних послуг за 2017–2018 роки. І як виявилося не даремно.

Перша проаналізована нами закупівля охоронних послуг відбулася ще у березні 2017 року. На перший погляд, нібито нічого суттєвого. Закупівлю, вартістю 1 403 960 грн, здійснили за переговорною процедурою. Закон дозволяє застосовувати її лише в особливих випадках. При цьому в системі ProZorro необхідно чітко обґрунтувати цей випадок.

Тендерний комітет чітко обґрунтував застосування переговорної процедури із посиланням на Постанову  Кабінету Міністрів України.Вона затверджує перелік об’єктів, що підлягають обов’язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ. У водоканалу є такі об’єкти.

Проте закупівлю охоронних послуг Рівнеоблводоканал поділив на 3 лоти. Перший та другий лоти на суму понад 591 тис. гривень дійсно віддали державній охороні – Управлінню поліції охорони у Рівненській області.

Два лоти закупівлі Рівнеоблводоканал дійсно віддав Управлінню поліції охорони. Скріншот із сайту prozorro.gov.ua

А от за третім лотом тендерний комітет уклав угоду із Приватним підприємством «Безпека-Рівне». Вартість договору склала близько 812 тисяч гривень.

І тут одразу ж виникає запитання: як так могло статися, що закупівля обґрунтована необхідністю укласти договір із державною службою охорони, містить договір із приватним підприємством?

Із вищезазначеного інтерв’ю директора Рівнеоблводоканалу нібито виходить, що у 2017 році 1 403 960 грн отримало Управління поліції охорони у Рівненській області, але по суті поліція отримала лише 591 800 грн. Це значно менше, ніж водоканал заплатив за охоронні послуги ПП «Безпека-Рівне» (812 160 грн.).

Коли застосовується переговорна процедура

Рівнеоблводоканал включив досить сумнівне на наш погляд обґрунтування необхідності переговорної процедури із приватним підприємством. У ньому зазначено таке:

«Провести переговорну процедуру (Лот № 3) на закупівлю Код ДК 021-2015- 79710000-4 Охоронні послуги (Послуги охорони інших об’єктів РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал») з ПП «Безпека-Рівне» у зв’язку із запропонованою найнижчою ціною на охоронні послуги. Суттєвими перевагами підприємства являється наявність спеціально навчених службових собак, обладнання постів власною системою відеоспостереження, а також позитивний досвід співпраці та високу якість наданих послуг».

Ст. 35 Закону «Про публічні закупівлі» чітко визначає обмежений перелік випадків, коли можна застосовувати переговорну процедуру закупівлі. Ось вони:

1) Закупівля творів мистецтва, або закупівля, пов’язана із захистом прав інтелектуальної власності.

2) Відсутність конкуренції.

3) Нагальна потреба у здійсненні закупівлі.

4) Якщо замовником було двічі відмінено тендер через відсутність достатньої кількості учасників.

5) Потреба здійснити додаткову закупівлю в того самого постачальника з метою уніфікації, стандартизації або забезпечення сумісності з наявними товарами, технологіями, роботами чи послугами, якщо заміна попереднього постачальника (виконавця робіт, надавача послуг) може призвести до несумісності або виникнення проблем технічного характеру, пов’язаних з експлуатацією та обслуговуванням.

6) Необхідність проведення додаткових будівельних робіт.

7) Закупівля юридичних послуг, пов’язаних із захистом прав та інтересів України, у тому числі з метою захисту національної безпеки і оборони.

Про наявність службових собакта попередній позитивний досвід співпраці (як обґрунтовує Рівнеоблводоканал) у цих пунктах нічого не йдеться. Тому вважаємо, що обґрунтування застосування переговорної процедури у цьому випадку виглядає сумнівно.

Закупівля охоронних послуг на 2018 рік

Ми також проаналізували другу закупівлю охоронних послуг, яку водоканал здійснив у 2017 році. Цього разу комунальники купували охоронні послуги на 2018 рік. Їх вартість склала 2 707 854 грн. Закупівлю знову здійснили за тією ж процедурою.

І тут ситуація аналогічна із попередньою – договори за двома лотами водоканал уклав із Управлінням поліції охорони у Рівненській області на загальну суму в 719 726 грн (647 192 та 72 534 грн відповідно).

Договір за третім лотом (на суму 988 128) комунальне підприємство знову уклало із ПП “Безпека-Рівне”. При цьому обґрунтування застосування переговорної процедури було аналогічне: службові собаки, попередній досвід співпраці та нібито висока якість наданих послуг.

Закупівля охоронних послуг на 2019 рік

У третій проаналізованній нами закупівлі охоронних послуг вже на 2019 рік ми також виявили аналогічні факти, що можуть свідчити про порушення.

Як і в попередніх випадках, 2 лоти отримало Управління поліції охорони у Рівненській області: перший лот на суму в 1 138 800 грн; другий лот на суму в 84 882 грн.

Третій же лот вже закономірно віддали ПП «Безпека-Рівне». Його вартість цього разу склала 1 327 140грн.

ПП «Безпека-Рівне» у 2019 році отримає понад 1 млн. 300 тисяч гривень без участі у торгах. Скріншот із сайту prozorro.gov.ua

Крім того, в обґрунтуванні застосування переговорної процедури Рівнеоблводоканал знову посилається на Постанову  Кабінету Міністрів України від 10.08.1993 р. за № 615 (зі змінами). Але на час проведення цієї закупівлі вона втратила чинність на підставі іншої Постанови КМУ.

Тому ми подали звернення до Західного офісу Держаудитслужби у Рівненській області з проханням здійснити моніторинг цієї останньої процедури закупівлі охоронних послуг.

Витрати Рівнеоблводоканалу на охоронні послуги.

Приватне підприємство стабільно отримує більші суми, ніж Управління поліції охорони.

Що ми знаємо про ПП «Безпека-Рівне»

Що ж це за приватне підприємство, яке має позитивний досвід співпраці із Рівнеоблводоканалом? Ми проаналізували чи брало воно участь у інших державних закупівлях і результат виявився негативним. ПП “Безпека-Рівне” було учасником лише у 3 публічних закупівлях через ProZorro. Всі 3 закупівлі воно виграло за неконкурентною процедурою у Рівнеоблводоканалу.

ПП “Безпека-Рівне”має лише 3 контракти у системі ProZorro, всі із Рівнеоблводоканалом через переговорну процедуру. Скріншот із сайту clarity-project.

Основні види діяльності підприємства за даними на сайті Міністерства юстиції: охорона громадського порядку та безпеки (Код КВЕД 84.24 ).

Розмір статутного капіталу підприємства складає лише 100 гривень.

Отже, ситуація скидається на те, що Рівнеоблводоканал проводить такі собі закупівлі “під прикриттям”. Обгрунтовано застосовуючи переговорну процедуру з Управлінням поліції, він “приховує” окремим лотом закупівлю з приватним підприємством.

Не зовсім правомірне використання неконкурентних процедур закупівель призводить до перевитрат публічних коштів, зниження конкуренції та може містити значні корупційні ризики.

Адже приватна фірма отримує замовлення не тому, що чесно перемогла на тендері, а через те, що керівництво комунального підприємства чомусь вирішило, що її сторожові собаки та обладнання найкращі.

Довідково:Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUAnti-CorruptionInitiative) - найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Експерти з питань публічних закупівель ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС»Петро Долганов, Олександр Конончу

Читати також