Рівне Медіа

Що рівнянам варто знати про грип?

Фото - відкриті джерела; Ілюстративне фото

Грип – це гостра респіраторна вірусна інфекція, яка легко передається від людини до людини. Грип циркулює в усьому світі і ним може захворіти будь-яка людина з будь-якої вікової групи.

У районах з помірним кліматом сезонні епідемії відбуваються, в основному, у зимову пору року, тоді як в тропічних районах віруси грипу циркулюють круглий рік, призводячи до менш регулярних епідемій.

Грип є серйозною проблемою громадської охорони здоров’я, яка викликає важкі захворювання і призводить до смертельних наслідків у групах населення підвищеного ризику. Епідемія може мати негативний вплив на економіку в зв’язку зі зниженням продуктивності трудових ресурсів і створювати надмірне навантаження для служб охорони здоров’я. Зважаючи на це

Вакцинація – це найефективніший шлях профілактики інфекції.

Для лікування є противірусні препарати, однак у вірусів грипу може розвиватися стійкість до ліків.

Сезонний грип – це гостра респіраторна інфекція, яка викликається вірусами грипу, що циркулюють у всьому світі.

Існує три типи сезонного грипу – А, В і С. Віруси грипу типу А підрозділяються на підтипи, відповідно до поєднаннями 2 видів білків вірусу (H і N), розташованих на поверхні вірусу.

Серед багатьох підтипів вірусів грипу А в даний час серед людей циркулюють підтипи грипу A (H1N1) і A (H3N2). Циркулює вірус грипу A (H1N1) позначається також як A (H1N1) pdm09, оскільки він викликав пандемію 2009 року та згодом змінив вірус сезонного грипу A (H1N1), що циркулював до 2009 року. Відомо, що пандемії викликали лише віруси грипу типу А.

Вірус грипу типу С виявляється набагато рідше і зазвичай викликає легкі інфекції, які призводять до менш значних наслідків для суспільної охорони здоров’я.

Віруси грипу А і В циркулюють і викликають спалахи та епідемії. З цієї причини в вакцини сезонного грипу включають відповідні штами вірусів грипу А і В.

Ознаки та симптоми

Для сезонного грипу характерні раптова поява високої температури, кашель (зазвичай сухий), головний біль, біль у м’язах і біль в суглобах, сильне нездужання (погане самопочуття), біль в горлі і нежить. Кашель може бути важким і тривати 2 тижні і більше. Більшість людей одужує протягом тижня без будь-якої медичної допомоги. Але грип може призводити до розвитку важкої хвороби або смерті у людей з груп підвищеного ризику. Період між інфікуванням і захворюванням, відомий як інкубаційний період, триває близько двох днів.

Щорічні епідемії грипу можуть чинити серйозний вплив на всі групи населення, але найбільший ризик розвитку ускладнень піддаються вагітні жінки, діти, літні люди і люди з деякими хронічними захворюваннями, такими як ВІЛ / СНІД, астма та хронічні хвороби серця і легких, а також працівники охорони здоров’я.

Сезонний грип поширюється легко і швидко передається в місцях з великим скупченням людей, таких як школи та інтернати. Коли інфікована людина кашляє або чхає, краплі, що містять віруси, (інфекційні краплі) поширюються по повітрю до людей, що знаходяться поблизу, які вдихають їх.

Вірус може також передаватися через руки, інфіковані вірусом. Для запобігання передачі люди повинні прикривати рот і ніс при кашлі носовою хусткою і регулярно мити руки.

Сезонні епідемії

У районах з помірним кліматом сезонні епідемії відбуваються, в основному, в зимову пору року, тоді як в тропічних районах віруси грипу циркулюють круглий рік, приводячи до менш регулярним епідеміям.

За ступенем тяжкості хвороба варіюється від легкої до важкої і навіть смертельною. Госпіталізація і смерть відбуваються, головним чином, в групах високого ризику. За оцінками, щорічні епідемії сезонного грипу призводять до 3 – 5 мільйонів випадків важкої хвороби і 250 000 – 500 000 випадків смерті в усьому світі.

У промислово розвинених країнах більшість випадків смерті, пов’язаних з грипом, відбувається серед людей у ??віці 65 років і старше 1. Епідемії можуть призводити до дуже високих рівнів відсутності на роботі / в школі і втрат продуктивності. Під час пікових періодів захворюваності клініки і лікарні можуть бути переповнені.

Наслідки епідемій сезонного грипу в країнах, що розвиваються недостатньо відомі, але по науково-дослідним оцінками, 99% випадків смерті серед хворих на грип дітей у віці до п’яти років, обумовлених інфекціями нижніх дихальних шляхів, відбуваються в країнах, що розвиваються 2.

Профілактика

Найефективнішим шляхом профілактики хвороби або її важких наслідків є вакцинація. Оптимальний час введення вакцини – початок осені (вересень–жовтень). Разом з тим, щеплення рекомендують робити і в більш пізні терміни – впродовж всього сезону грипу. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів.

Уже понад 60 років є і використовуються безпечні та ефективні вакцини. У здорових людей протигрипозна вакцина може забезпечити помірну захист. Однак серед літніх людей протигрипозна вакцина може бути менш ефективною у запобіганні захворювання, але може послабити тяжкість хвороби і зменшити число випадків розвитку ускладнень і смерті.

Вакцинація особливо важлива для людей з груп підвищеного ризику розвитку серйозних ускладнень грипу, а також для людей, що живуть разом з людьми з груп високого ризику або здійснюють догляд за ними.

Вакцинація рекомендується для наступних груп населення:

– вагітні на будь-якій стадії вагітності;

– діти від 6 місяців до 5 років;

– літні люди 65 років і старше;

– люди з хронічними хворобами;

– працівники охорони здоров’я.

 

Читати також