Що таке атипове видалення зуба: як проходить операція і де її можна зробити

Хоча б раз кожен пацієнт цікавився у свого стоматолога тим, що таке атипове видалення зуба. Насамперед це метод роботи із зубами, у яких сильно викривлені корені. Використовується спосіб в особливих клінічних випадках, коли видалити корінь або навіть сам зуб стандартними інструментами не вийде. Найчастіше процедуру призначають у разі затримки прорізування постійного зуба або неправильного його розташування в щелепі. Зазвичай під цю категорію потрапляють зуби мудрості, вони ж - "вісімки".

Показання для атипового видалення зубів

Фахівці стверджують: "Атипове видалення зуба мудрості найчастіше показано в разі ретенції або ж дистопії одиниць, але також може призначатися в разі неповного видалення кореня. Ця операція відрізняється підвищеною складністю, порівняно зі звичайним видаленням зуба".

Найчастіші клінічні випадки варто розглянути докладніше:

  1. Ретиновані одиниці - або ті, що не прорізалися. Часто вони сформовані правильно, проте нездатні прорізатися під впливом будь-яких причин - запалень, пухлини тощо.

  2. Напівретиновані - ті, що прорізалися тільки частково, і не до кінця подолали "рубіж" у вигляді кісткової тканини або слизової оболонки.

  3. Дистопічні - це зуби, які неправильно розташовані в щелепі або ж зовсім перебувають за межами зубної дуги.

Як проходить операція з атипового видалення?

Перед операцією потрібна підготовка - пацієнта відправлять зробити знімок, щоб побачити повну картину проблеми: розташування, форму коренів, а також інші деталі. Такий підхід дасть змогу спланувати процес для безпечнішого і дбайливішого видалення.

Сама операція з атипового видалення зуба мудрості проходить з використанням місцевої анестезії. Сьогоднішні анестетики дають змогу забезпечити повноцінне знеболення. У разі, якщо операція займе тривалий час, можна розглянути варіант використання наркозу.

Щоб не нашкодити одиницям поряд, атипові зуби доводиться виймати по шматочках. Якщо зуб у кістці, спочатку дантист акуратно відокремлює коронку і по одній виймає частини. Для прискорення загоєння лунки часто використовують колагенові фліси або ж мембрани, створені безпосередньо з рідної плазми пацієнта.

Після накладання швів і завершення процедури лікар призначає знеболювальні та інші необхідні ліки. У разі необхідності призначаються сечогінні, щоб попередити набряклість тканин.

Атипове видалення зуба це досить складна процедура, тому далеко не кожен хірург-стоматолог візьметься за її виконання. Однак стоматологія CIS має у своєму розпорядженні фахівців, які володіють сертифікатом та належним досвідом. Також під час операції лікарю часто допомагає асистент.

Які можливі ускладнення?

Важливо усвідомлювати, що операція атипового видалення зуба мудрості - це той вид хірургічного втручання, яке зачіпає не тільки зуб, а й інші елементи щелепи. Таким чином, після завершення процедури можливі такі невеликі ускладнення:

  1. Тупий біль у точці операції. Щоб усунути ці неприємні відчуття, стоматолог виписує відповідні медикаменти. В особливо важких випадках може призначити антибіотики.

  2. Підвищення температури. Щоб швидше загоїти пошкоджену ділянку, організм починає виробляти інтерферони - з цієї причини і підвищується температура тіла.

  3. Поява набряків і гематом. Стандартно набряклість виникає наступного дня після операції та пізніше посилюється, але зникає також протягом 3-4 днів.

  4. Труднощі з відкриванням рота. Причина цієї невеликої проблеми також полягає в набряклості тканин. Як тільки набряк зійде, рухливість нижньої щелепи повністю відновиться.

Якщо виник один або відразу кілька симптомів, не варто хвилюватися про ці ускладнення. Їх виникнення нормальне, з урахуванням складності операції, і зазвичай вони минають через 3-4 доби. Якщо ж через цей час дискомфорт триває або навіть посилюється, варто знову звернутися до стоматолога.

Шви знімаються приблизно через 2 тижні, і весь цей час потрібно з особливою ретельністю дотримуватися гігієни ротової порожнини, а також усіх рекомендацій лікаря.

Реабілітаційний період

Процес відновлення для кожного пацієнта проходить в індивідуальному порядку. Загальні лікарські рекомендації такі:

  • уникати перегріву організму (відмовитися від гарячої ванни, сауни) і фізнавантажень;

  • не жувати на стороні, де було виконано видалення;

  • чистити зуби двічі на день і полоскати рот спеціальними антибактеріальними розчинами;

Перерахованих рекомендацій важливо дотримуватися не менше ніж тиждень. В ідеалі - до самого зняття швів. Також, якщо спостерігається загальне нездужання або сильний біль, слід відмовитися від походів куди-небудь.

Призначення антибактеріальних, а також надійних знеболювальних медикаментів допомагає не тільки полегшити реабілітаційний період, а й запобігти інфікуванню лунки.

Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування