Лютий останній місяць зими й другий місяць року. Свою назву він отримав через заметілі та снігопади, які особливо лютують в цей період. Слов’янські назви місяця: снежень, бокогрій, весільник. Колись в Стародавній Русі він завершував рік, а після реформи Петра I (з 1700 року) став другим місяцем у році.
У лютому святкується велике церковне свято - Стрітення Господнє (15 лютого). У народі це день вважали зустріччю зими з весною.
Всі особливості лютого знайшли відбиток в прикметах, прислів’ях і приказках:
- Лютий зиму навпіл січе.
- Лютий три години дня додасть.
- Лютий ведмедю в барлозі бік гріє.
- Лютий сонце на літо поверне.
- У лютому зима з весною зустрічається.
- Лютий прийшов – роги з зими збив.
- Сильні морози в лютому тільки вночі бувають.
З лютим пов’язано чимало прикмет:
- Якщо лютий дощовий, то весна і літо теж будуть дощовими.
- Сухий лютий – до посухи. Холодний і морозний лютий - провісник жаркого літа.
- Лютий без снігу загрожує мінімальним урожаєм зернових культур. Великі бурульки на піддашках - буде добрий урожай кукурудзи. Глибокий сніг взимку - на дощове літо. В лютому дерева вкриваються пухнастим інеєм - на щедру медову взятку.
- Теплий лютий – до холодної весни.
- Сухий і холодний лютий – до жаркого серпня.
- Як лютому аукнеться, так осінь відгукнеться.
- Погода 2 лютого показувала, тепло або холодно буде протягом року.Сонячний день пророкує швидке потепління, а також спокійну весну і літо з помірними опадами. А ось іній в цей день обіцяє ранню осінь з нічними заморозками.1
- 15 лютого зазвичай приходять останні Стрітенські морози, коли зима з весною зустрічаються і сперечаються, хто переможе. Невеликий сніг з ранку був передвісником багатого врожаю зернових, а подальший сонячний день - ранньої весни.
- Снігопад 25 лютого попереджає - зима ще залишиться на половину березня, а якщо в цей день горобці цвірінькають дружно і голосно - скоро трапиться відлига.