"Сказали, що відправлять в табір у росію, а дитину заберуть": медикиня з Рівненщини розповіла про полон окупантів

Медикиня з Рівненщини Мар'яна Мамонова, яка у вересні була звільнена з російського полону, розповіла про пережите. 

Про це пише ВВС

Нагадаємо, вона потрапила у полон ще на початку квітня. На передову жінка пішла після початку війни, а за два тижні дізналась про свою вагітність. 

"Нашу машину зупинили, і нам сказали: "З цього моменту ви - полонені Російської Федерації", - "Крок вправо або крок вліво - і стріляємо", казали вони", - говорить Мамонова. 

"Я повернулася до хлопців, з якими була, і сказала: "Скажіть, що нас не захопили. Скажіть, що вони не беруть нас у полон!". Мені було так страшно", - згадує жінка.

За три дні Мар'яну разом із колегами перевели на склад, а потім доправили до Оленівської в'язниці на окупованому сході України.

Протягом шести місяців Мар'яна спала на підлозі та була позбавлена доступу до здорової їжі та свіжого повітря.

Під час допитів її залякували та погрожували, а в один момент не дозволили скористатися туалетом, коли вона була на дев'ятому місяці вагітності. Вона також боялася, що її дитина народиться в полоні та її заберуть.

Незабаром після захоплення її допитав російський чиновник.

"Він сказав, що якщо я не відповім так, як йому потрібно, він відправить мене в табір у росію, а мою дитину заберуть", - розповіла Мар'яна.

Він погрожував забезпечити переведення її дитини з одного дитячого будинку до іншого, щоб унеможливити пошуки.

"Це було справді жахливо, я так плакала", - тихо каже вона.

В інших випадках Мар'яну залякували собаками, щоб змусити її робити хибні заяви.

Під час важких випробувань медична освіта Мар'яни давала їй упевненість у тому, що її вагітність розвивається нормально. Але умови у в'язниці були дуже погані.

"Ми жили в невеликій кімнаті, розрахованій на шість людей, але там було 40 жінок", - розповідає вона.

Пізніше Мар'яну перевели в меншу кімнату, де вона спала на дерев'яному піддоні на підлозі.

Лише на сьомому місяці вагітності лікар сказав, що їй потрібно більше свіжого повітря, і їй дозволили гуляти у дворі.

"Це залежало від того, який охоронець був на зміні, - сказала вона. - Іноді я могла провести на вулиці пів дня, іноді мене взагалі не випускали. У липні у мене виникло ускладнення, мене відвезли на УЗД. Я вперше побачила свою дитину. Я побачила її ручки й ніжки. Вона розгорнула кулачок і показала мені свої п'ять пальчиків. Я плакала і плакала. Мені сказали, що дитина в порядку, але вона дуже маленька, і мені потрібно більше їсти і приймати більше вітамінів", - розповіла жінка. 

Коли вона повернулася до в'язниці, деякі охоронці змилосердилися і принесли їй домашню їжу та вітаміни.

На останніх тижнях вагітності почалися розмови про обмін ув'язненими, але жодних ознак того, що він дійсно відбудеться, не було.

Пізніше Мар'яну перевели в пологове відділення Донецька, де з нею добре поводилися, але загроза розлучення з дитиною залишилася.

З'явилися дві можливості: або Мар'яну відправлять у в'язницю в Донецьку, де вона зможе жити зі своєю дитиною доти, поки буде годувати грудьми; або її відвезуть до закладу в росії, де в неї заберуть дитину, коли їй виповниться три роки. Вона була надто налякана, щоб запитати, куди відправлять її дитину в будь-якому з цих випадків.

Проте у вересні вона отримала новину, якої боялася найбільше. 

"Мені сказали, що обмін скасували. Ситуація на передовій загострилася, і сторони не можуть домовитися. Я розуміла, що це кінець", - сказала Мар'яна. Тоді вона вже могла народити в будь-який день.

На щастя, на вихідних щось змінилося. 20 вересня її разом із десятками інших ув'язнених перевезли до міста в росії поблизу українського кордону. Там їй зав'язали очі, зв'язали руки та посадили на військовий літак разом з іншими в'язнями до Білорусі.

Дорога зайняла 20 годин, але російські солдати, які охороняли Мар'яну, відмовилися відпустити її в туалет, попри те, що вона була на дев'ятому місяці вагітності.

"Використовуй цю пляшку", - пожартували вони. Я сказала їм, що не зможу цього зробити, і що мені боляче. Але вони просто сказали мені, щоб я терпіла", - каже Мар'яна.

З Білорусі її перевезли на коротку відстань до кордону з Україною, і вона повернулася у відносну безпеку на батьківщину.

Через чотири дні Мар'яна народила здорову дівчинку, яку назвали Анною. Вона важила 3,2 кг - у межах норми.

Наразі Мар'яна разом із чоловіком звикає до нового сімейного життя.