Захист здоров’я дитини починається з організації таких умов, при яких її імунітет буде формуватися природно та максимально коректно. Залежно від віку треба корегувати фактори, які впливають на процес зміцнення імунітету, але загальні правила будуть схожі. Розглянемо, що саме можуть зробити дорослі, щоб підняти імунітет дитині.
7 способів підвищити дитячій імунітет
До найефективніших методів забезпечення здоров’я малюку, школяру або підлітку відносяться:
- Раціональне харчування[1]. Для дитини рекомендовано щодня їсти від п'яти порцій овочів та фруктів, тобто не менше половини від загальної кількості їжі. Доповнювати раціон треба, у першу чергу, білками, адже вони є основним будівельним матеріалом для клітин, зокрема й імунної системи. Якісні джерела білка — це яйця, риба, нежирне м’ясо та молочні продукти. Важливо контролювати надходження жирів, зокрема омега-3, що містяться в рибі та горіхах, які позитивно впливають на імунітет. Окрім цього, батькам треба слідкувати, щоб дитина пила чисту воду у достатньої кількості[2]: до 4 років — 1 склянка на добу, до 8 — до 1,3 л, до 18 — до 2 л.
- Фізична активність. Дитині потрібні активні ігри на свіжому повітрі, які стимулюють роботу серцево-судинної системи та допомагають імунним клітинам швидше пересуватися по організму. Фізична активність для дитини дошкільного або молодшого шкільного віку має складати не менш двох годин на добу, для підлітків — від години.
- Сон — важливий фактор відновлення, і його брак послаблює імунітет. Кількість необхідного сну варіюється залежно від віку[3]. Малюки до року потребують до 16 годин відпочинку, тоді як підлітки повинні спати не менше 8–10 годин. Важливо дотримуватися регулярного режиму та відходити ко сну приблизно в один і той самий час. Також варто обмежувати використання гаджетів за годину до лягання у ліжко, щоб організм встиг виробити достатньою кількість мелатоніну та легко перейшов у стадію відновлення.
- Вакцинація. Необхідно регулярно відвідувати педіатра та перевіряти, чи всі потрібні вакцини зроблені вчасно. Наприклад, щорічне щеплення проти грипу значно знижує ризик серйозних ускладнень після хвороби.
- Особиста гігієна. Навчіть дітей мити руки після прогулянки, перед їдою і після відвідування туалету, а також прикривати рот і ніс серветкою або ліктем під час кашлю або чхання.
- Психологічний добробут. Важливо забезпечити дітям час для відпочинку та емоційної розрядки, проводити час разом і допомагати справлятися з труднощами.
- Вплив довкілля. За можливістю, проводьте час на свіжому повіті: у парку, лісі, за містом. І не забувайте про чистий, свіжий мікроклімат у кімнаті, де дитина проводить найбільше часу. Регулярно протирайте пил, робить вологе прибирання, зволожуйте та охолоджуйте повітря для досягнення 18-20 °C і вологості 40-60%.
Всі ці міри у комплексі з періодичним прийомом вітамінів і безпечних, якісних імуномодуляторів, які будуть підтримувати організм в періоди сезонної активації лор-захворювань, допоможуть зміцнити імунітет та зменшити ризик частих простудних та вірусних інфекцій.
Джерела:
Locke A, Schneiderhan J, Zick SM. Diets for Health: Goals and Guidelines. Am Fam Physician. 2018 Jun 01;97(11):721-728.
Stookey JD. Analysis of 2009?2012 Nutrition Health and Examination Survey (NHANES) Data to Estimate the Median Water Intake Associated with Meeting Hydration Criteria for Individuals Aged 12?80 in the US Population. Nutrients. 2019 Mar 18;11(3)
Paruthi, S., Brooks, L. J., D’Ambrosio, C., Hall, W. A., Kotagal, S., Lloyd, R. M., Malow, B. A., Maski, K., Nichols, C., Quan, S. F., Rosen, C. L., Troester, M. M., & Wise, M. S. (2016). Consensus statement of the American Academy of Sleep Medicine on the recommended amount of sleep for healthy children: Methodology and discussion. Journal of Clinical Sleep Medicine, 12(11), 1549–1561.