Поліцейський офіцер громади на Рівненщині Ярослав Сологуб, ймовірно, вигадав схему з уникнення мобілізації.
Як повідомляє «Слідство.Інфо», її суть полягала у відкритті фіктивних кримінальних проваджень на чоловіків мобілізаційного віку.
Так, за даними слідчих, у березні 2024 року капітан поліції Ярослав Сологуб, який працює поліцейським офіцером громади сектору взаємодії з громадами відділення поліції № 2 Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області, запропонував чоловіку за 6500 гривень виключити інформацію про його розшук з електронної системи «Призовник, військовозобов’язаний, резервіст».
Той дав хабар поліцейському, а вже наступного дня правоохоронець запропонував чоловіку іншу «послугу». Зокрема, за хабар у ще $2000 він пообіцяв, що зареєструє на свого «клієнта» фіктивне кримінальне провадження. Таким чином, як переконував поліцейський, чоловіка не зможуть мобілізувати. Той погодився й незабаром, сидячи в автівці поліції, передав частину суми — 1000 доларів та 10 000 гривень. Того ж дня поліцейського затримали, а кошти — вилучили.
За це поліцейському повідомили про підозру одразу за трьома статтями Кримінального кодексу: «Перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань», «Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою» та «Вчинення кримінального правопорушення групою осіб».
Наразі Ярослав Сологуб перебуває Рівненському СІЗО. Відповідно до судової ухвали, чоловік сидітиме там щонайменше до 6 січня 2025 року, якщо не внесе 908 400 гривень застави.
Що стосується чоловіків, на яких відкривали фіктивні провадження, то їх оштрафували.
Зокрема Юрій П. повинен сплатити 42 500 гривень штрафу. Слідство встановило, що 26 січня у приміщенні поліцейської станції офіцер громади розповів Юрію про можливість зареєструвати фіктивний злочин за $1000.
За три дні Юрію вручили повістку, однак, за рекомендацією поліцейського, він її проігнорував. Після цього офіцер громади відкрив на чоловіка кримінальне провадження за фактом ухилення від мобілізації (стаття 336 КК України). 5 грудня Юрій передав службовцю $1000, про які вони домовилися раніше.
Дещо меншу суму — $600 — поліцейський офіцер громади запропонував заплатити іншому жителю Рівненщини Віталію Д. «Послугу» пропонував ту саму — реєстрація кримінального провадження за неіснуючий злочин. Це сталося у листопаді 2023 року. За те, що дав хабар службовій особі, Віталія Д. суд зобов’язав сплатити 25 500 гривень штрафу.
Тим часом правники кажуть, що відповідно до законодавства України, адміністративна або кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації не звільняє від виконання військового обов’язку. Тому чоловіки, які вирішили скористатися схемою, окрім того, що втратили кошти, все одно можуть отримати повістки та піти у військо.
Якщо провину правоохоронця доведуть, то йому загрожує ув’язнення у вигляді від 5 до 10 років за ґратами з конфіскацією всього майна та позбавленням права обіймати певні посади.
Додамо, що раніше повідомлялось, що у схемі був задіяний і староста Бугаївського старостинського округу.