Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Starlink в Україні: де придбати, як підключитися і скільки це коштує

Представництво Starlink в Україні поки не почало працювати, але сервісом можна користуватися – навіть безкоштовно.

Starlink – це супутниковий інтернет від компанії SpaceX, який дозволяє мати якісний зв'язок навіть у найвіддаленіших точках планети. В Україні він став життєво необхідним після 24 лютого, коли використовувати наявні канали зв'язку стало неможливим. 

Liga.Tech розповідає, як в Україні працює Starlink, як ним користуватися та хто може підключитися до нього безкоштовно. 

Хто може користуватися Starlink в Україні

Starlink мав прийти до України лише у 2023 році. У відповідь на російське вторгнення та прохання Мінцифри, вже у лютому 2022 року Ілон Маск надав українцям доступ до супутникового інтернету Starlink та доставив перші 500 терміналів. 

20 квітня за ініціативи Держспецзв’язку у співпраці з командою віцепрем'єр-міністра України Михайла Федорова Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, дозволила використання терміналів Starlink усім охочим на період воєнного стану.  

Офіційно в Україні вже понад 12 000 терміналів Starlink, які допомагають рятувальникам, пожежникам, лікарям та волонтерам отримувати якісний інтернет навіть у складних умовах. Цей показник є найвищим у Європі. 

Для чого потрібен Starlink

Starlink дасть можливість залишатися на зв?язку там, де немає альтернатив – стаціонарний та мобільний інтернет не працює через пошкодження, зокрема внаслідок воєнних дій, чи відключення енергопостачання. Або ж у цьому місці взагалі немає покриття.

З чого складається система

Система складається з трьох елементів: супутники, мережа наземних станцій та термінали. 

Супутники зв'язку розташовані на низькій навколоземній орбіті висотою 540—550 км із нахилом 53 градуси. Порівняно низька висота значно зменшує затримку сигналу до кінцевого споживача та є своєрідним природним захисним механізмом – якщо супутник зійде з орбіти або отримає пошкодження, він зможе уникнути зіткнення з іншими космічними апаратами. 

Кожен супутник працює як ретранслятор, що передає сигнал від наземної станції до користувача із супутниковим терміналом і навпаки. 

Як попереджають у SpaceX, на цьому етапі супутниковий інтернет найкраще працює на відкритій місцевості – без великої кількості дерев та висотних будівель. Коли у небі з'явиться більше супутників Starlink, це обмеження планують зняти. Наразі SpaceX вивела на орбіту близько 2300 супутників, у майбутньому Ілон Маск планує збільшити їхню кількість до 42 000. 

Як підключитися

Для доступу до супутникового інтернету необхідно мати спеціальний комплект обладнання – термінал, блок живлення та роутер. Термінал встановлює зв'язок із супутником та роздає WI-FI. До нього можна підключити декілька девайсів.

Спеціальний користувацький термінал має вигляд супутникової антени. Термінали постачають до України з інструкціями зі встановлення та налаштування. Якщо коротко: 

  • Треба приєднати антену до термінала кабелем, який є у комплекті.
  • Під'єднати термінал до електромережі.
  • Встановити на свій смартфон чи планшет застосунок Starlink із Google Play або AppStore.
  • Дотримуючись інструкцій у застосунку, приєднатися до супутникового інтернету.

Яка швидкість інтернету

Швидкість доступу залежить від того, який саме пакет ви виберете. Для користувачів Starlink Basic – це може бути 50-250 Мбіт/сек, для користувачів Starlink Premium - 150-500 Мбіт/сек. 

Проте, як попереджають у Мінцифрі, якість інтернету від Starlink на сході України гірша, ніж на заході. Це можна пояснити тим, що на території України немає власної наземної станції Starlink. Найближчі станції — у Польщі, Литві та Туреччині. Проте після перемоги Ілон Маск пообіцяв побудувати в Україні власну наземну станцію. 

Скільки коштує

Вартість стандартного комплекту обладнання на сайті Starlink для країн, де є представництва компанії, становить $599. Також щомісяця доведеться віддавати від $110 абонентської плати.

Для бізнес-користувачів компанія пропонує комплект обладнання Starlink Premium Kit за $2500. 

Starlink надає послуги без контракту. Плата виставляється щомісячно, і ви можете скасувати її будь-коли. Після скасування передплати ваша послуга залишатиметься активною до кінця платіжного періоду.

Starlink звертає увагу: якщо скасувати послугу, ви не зможете повторно активувати її негайно. Це залежатиме від наявних потужностей у вашому регіоні.

В Україні Starlink поки працює безкоштовно, без щомісячної абонплати.

Де в Україні придбати термінал Starlink

Обладнання, яке дає доступ до супутникового інтернету від Ілона Маска, можна придбати на сайті www.starlink.com у тих країнах, де вже є представництво компанії. В Україні така можливість поки що недоступна. Компанія Starlink Ukraine була зареєстрована у червні 2022 року, але представництво компанії поки не розпочало офіційну роботу. 

В Україні Starlink також намагаються продавати неофіційно. На OLX можна знайти з десяток пропозицій за ціною від 40 000 грн до 100 000 грн. Дещо в наявності вже зараз, дещо можна придбати під замовлення з-за кордону. Термін очікування – 2-3 тижні. 

Щоб зекономити, варто звернути увагу на eBay. Там можна придбати термінали Starlink попереднього покоління або ті, що вже були у використанні. Найбільш бюджетні варіанти коштують – $70–80, але оскільки прямої доставки до України немає, окремо доведеться заплатити за послуги посередника. 

Як отримати Starlink безкоштовно

Starlink безкоштовно можуть отримати українські, військові, громади, де внаслідок нападу ворога були пошкоджені традиційні мережі.

Термінали Starlink також отримали представники IT-компаній, які працюють у регіонах із нестабільною мережею. Зокрема, учасники Харківського IT-Кластера використовують його як резервний канал зв’язку, щоб безперервно виконувати свої зобов'язання перед клієнтами. 

Читати також