Коли водойми починають вкриватися кригою, частина лебедів мігрує на південь, але деякі залишаються зимувати. Найчастіше це трапляється на річках і озерах, що не замерзають повністю. Наявність відкритої водойми, де можна знайти їжу, робить зимівлю для лебедів можливою.
Декілька діб лебідь може не їсти, у нього достатні запаси енергії. Лебеді-шипуни легко витримують низькі температури, адже мають дуже тепле пір’я. В цей період вони лежать на кризі, сховавши відкриті частини тіла під пір’я, та економлять сили. Турбувати їх не потрібно, оскільки при наближенні людей вони перелетять на іншу водойму.
Звертати увагу потрібно на лебедів, що тримаються окремо, або тих що не активні, мають явні фізичні травми або ж вмерзли в кригу і їм загрожуватиме реальна небезпека. Тоді слід звернутися до фахівців, які оцінять ситуацію і при потребі відловлять та передадуть птаха до відповідних пунктів, де їм зможуть надати необхідну допомогу.
Підгодовувати птахів доцільно лише у несприятливі періоди. Підгодовуючи лебедів без необхідності, ми відучуємо їх від самостійного пошуку їжі. Якщо ж ви все-таки вирішили допомогти птаху, то підгодовувати можна цільним зерном та сезонними овочами, наприклад, пшеницею, ячменем, вівсом, кукурудзою, капустою, морквою, буряком тощо. В жодному разі не намагайтеся нагодувати лебедів хлібобулочними виробами, адже вони можуть спричинити проблеми з травною системою лебедів. Крім того, хліб не містить необхідних вітамінів, мінералів та білків, які лебеді потребують для нормального росту та розвитку.
Пам’ятайте: неправильне годування призводить до хвороб та загибелі птахів, тому, допомагаючи птахам, важливо не нашкодити. Також не залишайте сміття поблизу водойми, воно теж може нашкодити пернатим.
Автор фото: Іван Зубкович