Рівне Медіа
Словацького 4-6, 320 Рiвненська область, Рiвне
+380988858579 rivne.media@gmail.com

У навчальних закладах Рівненщини підвищений рівень радіації

У травні 2018 року спеціалістами Рівненського обласного лабораторного центру здійснено 220 замірів радону в повітрі приміщень 44 закладів освіти Гощанського району. Повідомляє Рівненський обласний лабораторний центр

Відхилення зафіксовані у 4 навчальних закладах, де вміст радону перевищує нормативні показники від 2 до 3 разів. Невідповідність виявлена в наступних навчальних закладах:

- Дроздівський НВК “ДНЗ-ЗОШ” I-II ст (кімната дитсадка- 144 Бк/м3, музейна кімната- 121 Бк/м3.);
- Гощанська ЗОШ I-III ст (кабінет 6 Б-класу-116 Бк/м3.); 
- Русивельський НВК “ДНЗ-ЗОШ” I-III ст (кабінет 4 класу-104 Бк/м3.); 
- Мнишинський НВК “ЗОШ-I-IIст ДНЗ“ (кабінет фізики-112 Бк/м3 , кабінет вчителів-126 Бк/м3). 

Згідно з нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97) вміст радону в повітрі дитячих закладів не має перевищувати 50 Бк/м3 .

Радон — це радіоактивний газ, що не має кольору, запаху, присмаку та у 8 разів важчий від повітря. Він є небезпечний для людей, так як при вдиханні повітря з радоном та дочірніми продуктами його розпаду радіонукліди накопичуються в найтонших структурах легень і опромінюють людину зсередини. Радон при хронічному опроміненні може спровокувати рак легень або лейкемію. 

До підвищення концентрації радону призводить відсутність вентиляції у приміщеннях. Радон може надходити через ґрунтову підлогу, тріщини в бетонній підлозі і стінах, через дренаж підлоги, водостоки, стики, тріщини або пори в стінах з пустотілих блоків, з будівельних матеріалів. Основні джерела надходження радону в повітря приміщень: ґрунти, що складають геопідоснову будівлі; підсипки, що облаштовуються навколо або під будівлею; урановмісні будівельні матеріали, вода артезіанських свердловин і природний газ, що використовується населенням.

Дозу опромінення від радону можна суттєво знизити шляхом проведення комплексу протирадонових заходів в закладах із перевищенням вмісту радону в повітрі приміщень для запобігання захворювань дітей та викладачів. 

Основними та загальнодоступними засобами боротьби з радоном в приміщеннях є: 
- щоденне ретельне провітрювання приміщень, що в рази зменшує концентрацію радону; 
- проведення герметизації перших поверхів, щілин в підлозі, тріщин в з’єднанні стін і підлоги, каналізаційних та дренажних отворів від підвальних приміщень тощо; 
- забезпечення підвальних приміщень природною вентиляцію та обладнання механічною вентиляцією;
- проведення радіаційного моніторингу в приміщеннях, з тривалим перебуванням дітей.

Читати також