У парках та скверах Рівного шукали кліщів: де знайшли найбільше паразитів

Мешканців Рівного попереджають, що зустрітись з іксодовими кліщами можна не лише в глибоких лісових хащах, а й на звичайному газоні. Вони роблять засідки на травостої чи чагарниках висотою 20-50 см, полюбляють перехідні зони між різними типами рослинності (галявини, місця біля стежок тощо), де і очікують на свою жертву.

"Знайомтесь — це теж рівняни! Не будемо стверджувати, що корінні, адже могли бути занесені на місця їх знахідок тваринами, птахами, плазунами, яких іксодові кліщі, а на відео саме вони, використовують як повний пансіон з транспортуванням та харчуванням. Натрапити на цих красенів та красунь нам вдалось у зонах відпочинку нашого міста в результаті планового акарологічного моніторингу", - написали фахівці Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб під відео з кліщами.

Кліщі відчувають свою здобич на відстані, адже на передніх лапках мають справжній “радар” — орган Галлера, який вловлює концентрацію вуглекислого газу, тепло, феромони, які виділяє потенційна жертва, також реагують і на вібрацію.

У Рівненській області реєструється 6 видів іксодових кліщів, всі з них кровосисні й потенційно небезпечні, адже є переносниками та природними резервуарами багатьох небезпечних інфекційних і паразитарних хвороб. У місті Рівне найчастіше зустрічаються 2 види цих павукоподібних: Ixodes ricinus та Dermacentor reticulatus. Присмоктатись до людини вони можуть не лише під час перебування на природі, а й після повернення додому, адже їх легко занести з квітами, грибами, на одязі, тваринах тощо.

Відповідно до результатів спостережень за станом поширення іксодових кліщів у зонах відпочинку м. Рівне інформують, що сезон їх активності триває і, зважаючи на довгоочікуване осіннє тепло, виявляти цих членистоногих будуть і надалі.

Найбільша чисельність іксодових кліщів зафіксована у зеленій зоні озера Басів Кут та сквері біля Пагорба Слави — 14 та 11 екз на прапоро/км відповідно. Позитивні знахідки були у парку Шевченка, скверах Просвіти, Ювілейному, Текстильнику, біля Палацу дітей та молоді, Гідропарку — від 2 до 5 екз на прапоро/км. Не виявили кліщів у сквері на вулиці Князя Романа, на Лебединці. Ці показники можуть швидко змінюватись залежно від погодних умов, міграції паразитів, стану благоустрою території.

"Як ми вже говорили, натрапити на цих членистоногих можна й на власному подвір’ї, адже їх можуть принести на собі домашні або волоцюжні собаки чи коти, їжаки, гризуни, птахи тощо. Якщо з тварини, що пробігала повз вашу ділянку, відпала сита запліднена самка кліща, можете очікувати виплодок з 200-300 потенційних кровососів. Зоною ризику зустрічі з кліщами є й околиці міста, що межують з полями, луками, чагарниками, де часто здійснюється вигул домашніх тварин й наявне високе кліщове навантаження", - йдеться у повідомленні.

Читайте також