У Рівному батько зі страховиків стягнули моральну компенсацію за смерть сина у ДТП.
Як зазначається у рішенні Рівненського райсуду, у квітні 2023 року чоловік звернувся з позовом до ПрАТ "Страхова компанія "Євроінс Україна" щодо стягнення моральної шкоди, завданої смертю сина в ДТП.
Автопригода сталась 21 листопада 2022 року в місті Хуст Закарпатської області. На той час 47-річний водій автомобіля "Renault Kangoo", перебуваючи у стані сп'яніння, з'їхав на узбіччя та врізався у паркан.
Двох пасажирів авто, 47-річного та 23-річного чоловіка, доставили до лікарні з численними травмами. А третій, 48-річний чоловік, помер в реанімаційному відділенні.
На момент ДТП цивільно-правова відповідальність водія автомобіля була застрахована у ПрАТ "СК "Євроінс Україна". На звернення позивача до страховиків щодо компенсації, ті відповіли, що рішення щодо виплати буде прийнято після розгляду відповідного кримінального провадження за фактом ДТП.
Тож чоловік вирішив звернутись до суду. Він вимагав виплатити йому 80 400 грн. компенсації, пеню у розмірі 22 340 грн. 19 коп., три відсотки річних у розмірі 1394 грн та інфляційні витрати у розмірі 1938 грн.
28 серпня 2024 року Рівненський райсуд задовольнив його позов та стягнув зі страхової компанії зазначені кошти.
Це рішення страховики оскаржили в апеляційному суді. Вони просили змінити рішення суду першої інстанції, відмовивши у задоволенні позовних вимог про стягнення пені, інфляційних втрат та трьох відсотків річних у повному обсязі, а в решті рішення суду залишити без зміни.
Відтак, апеляційний суд задовольнив скаргу страхової компанії частково.
Рішення Рівненського районного суду в частині задоволення позовних вимог про стягнення пені, трьох відсотків річних та інфляційних втрат скасував, у решті рішення суду першої інстанції залишив без змін.
- У разі доведення в кримінальному провадженні, що ДТП сталася з вини водія забезпеченого транспортного засобу або не доведення його вини, після закінчення розгляду кримінальної справи та набрання законної сили рішення у ній, страховику у відповідності до ст. 36 Закону належить розглянути заяву потерпілого та прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування і його виплату або рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування. Саме в останньому випадку потерпілі мають право його оскаржити в судовому порядку.
З огляду на наведене, неприпустимим є нарахування пені, інфляційних втрат та трьох процентів річних на суму невиплаченого страхового відшкодування станом на даний час, оскільки питання відповідальності водія забезпеченого транспортного засобу не вирішено та не ухвалено кінцевого процесуального рішення за фактом ДТП. І саме від дня набрання законної сили судового рішення розпочне перебіг строк для прийняття страховиком рішення щодо виплати позивачеві страхового відшкодування.
Таким чином, у діях страховика відсутня вина у простроченні виплати страхового відшкодування, що передбачає можливість застосування штрафних санкцій, - пояснили в суді.