Рівне Медіа

У Рівному відзначили річницю повернення етнічних німців з Волині

Вчора, 4 грудня, в Рівненському краєзнавчому музеї відбувся захід до 80-річчя репатріації етнічних німців з Волині взимку 1939-1940 рр. Захід організували відділ нової та новітньої історії Рівненського обласного краєзнавчого музею та ГО «Товариство етнічних німців «Відергебурт» (голова Л.С.Паламарчук).

Валентина Данілічева, ст. науковий співробітник нової та новітньої історії розповіла, що на поч. 1930-х рр. на Західній Волині проживало 44 тис.883 етнічних німців (12,2% від загальної чисельності населення). Німецьке населення, розселившись з ХІХ ст. в колоніях, переважно займалось сільським господарством. Серед них були власники млинів, ковбасних виробництв, столярних майстерень тощо; у містах – дрібних підприємств. Серед верств населення були вчителі, лікарі, пастори. На Рівненщині діяли євангельсько-лютеранські кірхи, в тому числі в Рівному.

З початком Другої світової війни змінився кордон між гітлерівською Німеччиною та сталінським Радянським Союзом. Західна Волинь за пактом Молотова-Ріббентропа потрапила в сферу інтересів останнього. За угодою між державами, взимку 1939-1940 рр. була здійснена акція по репатріації західно-волинських німців на територію інтересів Німеччини в окуповану Польщу, яка за методами і організацією мала характер депортації. Репатріація для більшості волинських етнічних німців була трагічною, адже вони змушені були покинути землі, які обробляли більше 100 років, свої обійстя.
На 1 вересня 1944 р. в Рівненській області нараховувалось лише 108 етнічних німців, а це усього 0,02% від загальної чисельності населення. Багатьох з цього числа було репресовано радянською владою.

Про історію своєї родини повідав історик, член німецького товариства «Відергебурт» - Віталій Лисачек. Серед виступаючих також були Вітольд-Йосиф Ковалів- настоятель римо-католицької парафії Успіння Пресвятої Діви Марії в місті Острозі та Надія Косміаді, яка є «Почесним громадянином Рівного». Зокрема, пані Надія поділилася спогадами про те, як її родина в 40-х роках змушена була виїхати до Німеччини, а також як німецьких колоністів вивозили гужовим транспортом до найближчих залізничних станцій і далі потягом за новий кордон.

На захід завітали члени товариства «Відергебурт», представники громадських організацій національних меншин Рівного: польських, єврейського, керівництво Державного архіву Рівненської області, історики, краєзнавці та музейники.

Читати також