3-го травня о 17.20 у конференц-залі готелю “Оптіма” (м. Рівне, вул. Словацького, 9) відбудеться публічна лекція відомої української історикині Оксани Кісь. Тема лекції: “Жіноча історія за межами образів жертви-героїні-берегині”.
Лекція відбуватиметься в межах VI Всеукраїнської науково-практичної конференції “Простори спогадів”.
До участі в заході запрошуємо всіх зацікавлених жіночою історією рівнян. Вхід вільний.
Жінки завжди становили щонайменше половину людства, однак у літописах та історичних працях минуле жіноцтва залишається «невидимим». Історію (світову і національну) пишуть так, ніби жіночий історичний досвід ідентичний чоловічому та/або не важливий для розуміння історичного поступу людства. У цій лекції присутні дізнаються про причини і наслідки андроцентризму історичних студій; довідаються, чому традиційній дослідження «про жінок в історії» не є «жіночою історією»; у чому полягають і чим обумовлені гендерні особливості жіночого історичного досвіду, пам’яті та розповіді про минуле.
На конкретних прикладах з української історії буде представлено неоднозначність жіночого історичного досвіду, який виходить далеко за межі шаблонних образів «жертви», «героїні» чи «берегині», та розберемося, у чому шкода глорифікації-віктимізації-міфологізації жіночого минулого для сучасних жінок.
Контактні особи:
Максим Гон: тел. (098) 270 28 63; e-mail: [email protected]
Петро Долганов: тел.: (097) 481 36 81; e-mail: [email protected]
Наталія Івчик: e-mail: [email protected]
Оксана Кісь – історикиня і антропологиня, докторка історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту народознавства НАН України. Докторську дисертацію на тему «Повсякденне життя українських жінок в надзвичайних історичних обставинах в середині ХХ ст.: гендерні аспекти досвіду і репрезентацій» за спеціальністю “етнологія” захистила у 2018 р.
Основні наукові здобутки
Авторка монографій:
– “Жінка в традиційній українській культурі другої половини ХІХ – початку ХХ ст.” (Львів, 2008; 2012).
– Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти” (Львів, 2017).
– Наукова редакторка збірника “Українські жінки в горнилі модернізації” (Харків: КСД, 2017).
– Співредакторка збірника “Жінки Центральної та Східної Європи у Другій світовій війні : Гендерна специфіка досвіду в часи екстремального насильства” (Київ, 2015).
– Співредакторка збірника “Гендерний підхід: історіч, культура, суспільство” (Львів, 2003).
З 2010 р. Оксана Кісь очолює Українську Асоціацію Дослідників Жіночої Історії.
Співзасновниця та членка правління Української асоціації усної історії. Вона також є головною редакторкою академічного сайту “Україна Модерна” і членкою редакційної колегії міжнародного наукового щорічника Aspasia: TheInternationalYearbookofCentral, Eastern, andSoutheasternEuropeanWomen’sandGenderHistory.
Наукові інтереси: жіноча історія, феміністська антропологія, усна історія та ґендерні перетворення у пост-соціалістичних країнах. Живе і працює у Львові.
Переглянути інформацію про подію на сайті організації: http://mnemonika.org.ua/2019/04/27/oksana_kis/
Захід організовано в межах проекту «Реанімована пам’ять», який здійснюється ГО «ЦСПП «Мнемоніка» за підтримки RosaLuxemburgStiftungз коштів Міністерства закордонних справ ФРН