Жителі села Вежиця, що на Рівненщині обв'язують стовбур сосни кольоровими стрічками, бо вірять, що 600-річне дерево має цілющу силу. Сосну місцеві називають Цар-дерево і просять в нього не лише зцілення, а й допомоги в різних справах.
Місцеві жителі розповіли Суспільному про дерево та традиції пов'язані із ним.
Сосну у селі Вежиця називають Цар-дерево. Місцевий житель Андрій Голосняк зазначив, що дерево в селі цінують:
"Чому називають Цар-дерево? По-перше, коли воно ще було зеленим, як ще росло, то глиця на цій сосні була дуже цікава. Вона була дуже така шовковиста, м'яка, але від сосни звичайної дуже відрізняється. Це дерево плодів не давало, чому — ніхто не знає".
Чоловік зауважив, що сосні понад 600 років. Люди приїжджають на це місце, аби помолитись. Лишають там стрічки й обв'язують сосну хустками.
"Якщо в сім'ї, наприклад, буває, що захворіє хтось, то приходять, моляться і рушничка чи хустинку або стрічку прив'язують. Якоюсь мірою допомагає. Коли в армію йшли хлопці раніше, то обов'язково батьки приходили, обв'язували це дерево, щоб юнак повернувся із війська. Не лише обв'язували рушниками, стрічками. Вище було дупло — люди закидали копійки", — розповів Андрій Голосняк.
Обв'язував сосну й сам чоловік. Пояснив, вірить, що дерево має цілющі властивості:
"Коли син йшов в армію, то ми із дружиною приходили й теж в'язали стрічки. Коли донька виходила заміж — теж приносили стрічки".
Про сосну в селі розповідають чимало легенд.
"Наші діди, прадіди говорили, що то є Цар-дерево. Раніше говорили, що це дерево у нас в селі так, як гроза ніколи не била нікого. Із церкви раніше приходили, святили мак, що-небудь. Святили, сюди священники з'їжджалися", — зазначила місцева жителька Агафія.
Краєзнавиця Ірина Рачковська додала:
"Ми сьогодні можемо спостерігати культові рослини, культові місця, які називаються — оброкові. Це означає, що на ці місця люди ідуть з певними проханнями, побажаннями. Приносять певний оброк у вигляді стрічки чи іншого виду текстилю".
Вежицька сосна — не єдине культове дерево на Поліссі, якому місцеві жителі віддають шану. Втім, за словами Ірини Рачковської, підрахувати їх точну кількість складно.