Ілюстративне фото
Прийняття законопроекту "Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб`єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації" є свого роду перемогою для створення правових засад для реалізації енергосервісних договорів. Тривалий час наша держава фактично не переймалася створенням реальних механізмів швидкого переходу на курс енергоефективності, але все ж краще пізно, ніж ніколи. Пише видання Еспресо.
Відтепер ЕСКО-компанії матимуть абсолютно всі законодавчі підстави для роботи в бюджетній сфері, укладення ЕСКО-договорів та залучення свого капіталу у впровадження енергоефективних заходів у закладах соціальної сфери.
Що ж таке «ЕСКО-компанії»?
Це механізм, що дозволяє звичайному споживачу ресурсів значно скоротити витрати на енергоресурси та модернізувати енргообладнання без значних інвестицій зі свого боку. Енергосервісний договір передбачає здійснення енергосервісними (ЕСКО) компаніями енергоефективних проектів (мається на увазі оновлення системи опалення, освітлення, утеплення будівель) за кредитні кошти інвестора, в ролі якого можуть виступати міжнародні фінансові інституції, зменшення плати за енергоносії не менше, ніж на 20%, і погашення отриманої позики за рахунок економії витрат на енергоресурси (за обов’язкової умови, що тариф для споживачів залишається незмінним).
Саме за таким принципом в Рівному хочуть замінити все вуличне світло на світлодіодне. Омине це тільки ті вулиці, на яких це вже зроблено.
«Очевидно, на поверхні лежить, що якщо замінимо все на світлодіодне, то відразу отримаємо економію. Вони приходять і міняють, а ми вже цим користуємося, а вони собі там 5 чи скільки років відбивають ці кошти. Якщо є будь-яка будівля чи якийсь об’єкт, який споживає будь-які енергетичні ресурси і споживає їх неефективно, то можна заключити договір по типу ЕСКО, який дозволяє якомусь інвестору вкласти кошти в модернізацію будівлі і розрахуватися за рахунок зекономленої енергії. Тобто, ми нічого не вкладаємо: приходить фірма, робить модернізацію і свої витрати погашає за рахунок цієї економії. Коли за економію забере все, що витратили з процентами, тоді договір припиняє існування, об’єкт залишається у нас, а компанія їде на інший об’єкт. Ми подивилися, де в нас є великі витрати, де є різниця між тим, що ми споживаємо і що могли б споживати в разі модернізації, і прийшли до висновку, що можна поміняти все освітлення в місті Рівне на світлодіодне», - розповів міський голова Рівного Володимир Хомко.
Крім того, вже всі заміри в Рівному зробила чи то Міськсвітло, чи то київська фірма, чи то вони разом. Мер чітко не назвав. А от хто буде виконувати – поки невідомо.
«На рівні Міськсвітла зробили заміри і тільки зараз хочемо оголосити конкурс. Ще немає чим займатися. Зараз дали дозвіл на те, щоб оголошувати конкурс, але розрахунки вже є. [...]Міряла київська фірма, а зараз ми оголосимо конкурс, хто виграє, той і буде робити. Таких фірм уже багато по містах: Хмельницький почав робити це, Житомир, можливо ще хтось. Йдеться про заміну всього вуличного світла в місті Рівне. Крім того, де є вже сучасне. на декількох об’єктах, небагато, але в нас є. Хоча б Дем’янчука, там міняти не треба, а 99% - старі лампи, які споживають багато енергії», - додав Хомко.
Ну а рівнянам залишається чекати, коли вулиці міста освітлюватимуть новенькі лампи та спостерігати, чи всюди вони з’явилися.
Олеся БОРОВЕЦЬ