У мосту через річку Горинь на Рівненщині утворилось провалля.
Про це пишуть у спільноті Костопільщина 21 століття.
Як зазначається, міст біля села Збуж на Костопільщині збудували багато років тому як cередній автодорожній розбірний міст (САРМ). по суті це тимчасова конструкція, яку можна швидко спорудити і швидко розібрати.
Наразі міст - в аварійному стані. У конструкції мосту просто на проїзній частині утворилося провалля, в яке потрапляють автомобілісти та велосипедисти. Проїздити цим мостом дозволено легковикам та мікроавтобусам, але оскільки ніхто проїзд не контролює, ним і далі їздять вантажівки з деревиною та каменем. Міст розхитується і невдовзі може стати загрозою для всіх, хто ним користується.
Міст біля Збужа перебуває на балансі Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області. Кілька місяців тому вона зобов’язала підрядну організацію провести аварійні роботи: замінити провалені плити та підрихтувати земляне полотно. Оскільки такі САРМи уже давно ніхто не виготовляє, в архівах знайшли креслення та дібрали варіанти, як провести ремонт найбільш оптимально, а на аварійній ділянці виставили попереджувальні знаки та загородження.
Минуло уже кілька місяців, однак виконавець робіт, компанія «Будальянс Груп», жодного ремонту так і не провела. Кілька днів тому зникли бар’єрні загородження та знаки (як на одному з фото), які попереджають про реальну небезпеку на дорозі. Припускають, що їх поцупили, можливо, місцеві мешканці. Тепер при наближенні до цього місця у світлу пору доби немісцевий водій в останню мить може помітити лише соснове гілля, застромлене в провалля. У темну пору існує реальна небезпека провалитися.
На аварійній ділянці є знаки заборони руху транспорту вагою понад 5 тонн, але вщерть завантажені фури й далі їздять через міст, і це насправді небезпечно. Альтернативні шляхи об’їзду є, але вони далі, і не всі водії вважають за потрібне об’їжджати.
Як повідомив заступник начальника служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області Дмитро Леонтіюк, будівництво нового мосту обійдеться у велику суму, і зараз у нашій країні таких планів немає. Тому доведеться хіба чекати ремонту САРМу біля Збужа і сподіватися, що водії фур, уболіваючи хоча б за власну безпеку, не будуть розхитувати і без того аварійний міст.