В органах державної влади та публічних місцях з`явилися знаки на підтримку грудного вигодовування

В межах Всесвітнього тижня грудного вигодовування стартувала всеукраїнська кампанія з підтримки жінок, які годують грудьми. У 2024 році основним фокусом тижня стало ментальне здоров’я мами та підтримка на шляху до грудного вигодовування. Материнство і грудне вигодовування не має обмежувати жінку. 

ГО «Генерація матерів Лада» в партнерстві з Міністерством охорони здоров'я, Центром громадського здоров'я та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) створили знак, який демонструє, що годувати грудьми можна всюди: в торгових центрах, податкових органах, парках, громадському транспорті — де завгодно!  

Знак вже розмістили у себе державні установи: Міністерство охорони здоров’я, Центр громадського здоров’я, Міністерство економіки України, Міністерство фінансів, Міністерство освіти і науки,  університет «Київська школа економіки», Київський залізничний вокзал «Укрзалізниці»,  кав’ярні та ресторани.

Підтримати жінок, які годують грудьми може кожен. Запрошуємо органи державної влади, органи місцевого  самоврядування, бізнес, організації, заклади громадського харчування доєднуватися до ініціативи та розміщувати знаки.  Адже мама може годувати всюди і тут!

«Підтримка грудного вигодовування – це турбота про здоров’я і морально-психологічний стан мами й дитини. Для такої підтримки треба не так вже й багато: не засуджувати, а створити умови, щоби кожна мама могла годувати грудьми там, де це потрібно дитині і комфортно їй самій. Закликаємо усіх єднатися навколо такої корисної ініціативи, адже без дітей немає майбутнього. І наш пріоритет – прибирати бар’єри між дітьми, мамами й світом, який їх оточує», — зазначає перший заступник міністра охорони здоров'я України Сергій Дубров.


 

«Грудне вигодовування має виняткове значення для здоров'я дітей, матерів та суспільства в цілому. Воно є фундаментальним аспектом здорового розвитку немовлят: забезпечує надходження  всіх необхідних поживних речовин, і завдяки вмісту антитіл допомагає захистити дитину від вірусів і бактерій, зміцнюючи її імунну систему. Довгостроково, природне вигодовування сприяє розвитку розумових здібностей та зменшує ризик виникнення алергій, цукрового діабету, ожиріння та деяких типів раку.

Існує дуже мало абсолютних протипоказань до налагодження грудного вигодовування, і сьогодні, завдяки сучасним технологіям, його можна підлаштувати під будь-який життєвий стиль та обставини. Якщо мама може налагодити грудне вигодовування — це найкраще, що вона може дати дитині на початку життя», — каже Юлія Котикович, головна фахівчиня з профілактики неінфекційних захворювань Центру громадського здоров’я. 


 

«Одним із важливих пріоритетів Міністерства економіки є створення умов для жінок, які прагнуть брати на себе більше лідерства, бути активними на ринку праці, створювати власні бізнеси. Опитування показують, що один із бар’єрів, які стоять перед жінками після народження дитини — відсутність умов для поєднання материнства та професійної реалізації. Наше завдання — зробити так, аби ці перешкоди і суспільні стереотипи зникали. Щоб робоче середовище у всіх сенсах було безбар’єрним й сприяло економічній реалізації жінок, тому заохочуємо інші державні структури і свідомі бізнеси доєднуватися до цієї акції», — розповіла Юлія Свириденко, Перша віце-прем’єр-міністерка Міністерства економіки України.

«Встановлення знаку “Годувати грудьми можна всюди і тут” в Міністерстві фінансів — це наш крок до формування толерантного суспільства, де матері можуть безперешкодно і комфортно годувати грудьми. А також це наше нагадування співробітницям Міністерства, що вони завжди мають підтримку в Міністерстві фінансів», — прокоментував міністр фінансів Сергій Марченко.

Попри те, що грудне вигодовування є природним процесом, багато матерів досі не наважуються годувати немовлят у публічних місцях. Осуд та упередження від знайомих і незнайомих людей щодо грудного вигодовування заважає мамі частіше бувати на людях, зустрічатись із друзями, подорожувати і загалом брати участь у соціальному та економічному житті. Як наслідок, жінки часто відчувають себе заручницями чотирьох стін, коли потрібно годувати грудьми.

Цією інсталяцію організатори хочуть продемонструвати, що годувати грудьми можна всюди: у торговому центрі, в податковій, парку, громадському транспорті. Де завгодно! 

«Ми прагнемо підтримати жінок, щоб вони могли годувати грудьми будь-де, без страху осуду чи дискримінації, і забезпечити їм комфорт, — говорить голова ГО «Генерація матерів Лада» Марина Марченко. — Спершу на пропозицію розмістити у себе знак відгукнувся майже кожен бізнес та установа, до яких звернулися із пропозицією організатори. Проте ближче до терміну встановлення багато з них відмовилися. Хтось пояснював це тим, що знак може викликати хейт, хтось — що не бачить у ньому потреби, адже нібито проблема надумана. Це лише зайвий раз засвідчує його необхідність. Тому було прийняте рішення не обмежуватися в часі лише всесвітнім тижнем підтримки грудного вигодовування (1-7 серпня), як це планувалося спочатку, а продовжити ініціативу до кінця року».

«Я годувала грудьми свого сина до двох з половиною років. Вдома і в громадських місцях: у парках, кафе, в музеях, магазинах одягу, та навіть на зустрічах з представниками ООН. І ні  — жодних аксесуарів для того, щоб “прикритись” в мене не було, бо в годуванні нема чого соромитись» — ділиться своїм досвідом заступниця Міністра освіти, Євгенія Смірнова в підтримку акції «Годую Всюди».

Всеукраїнська акція підтримки грудного вигодовування «Всюди» має на меті привернути увагу суспільства до того, що годування грудьми є природним і нормальним процесом, який може відбуватися в будь-якому місці. Тому що наразі грудне вигодовування надзвичайно стигматизоване.

«Материнське молоко відіграє ключову роль у забезпеченні здоров’я та імунітету новонароджених, закладаючи міцну основу для більш здорового майбутнього. Крім того, це — найзручніший та найбезпечніший спосіб годувати дитину. А ще — це заспокоєння та відчуття безпеки, такі важливі зараз для мами і малюка. — каже медична експертка ЮНІСЕФ в Україні Катерина Булавінова. — ЮНІСЕФ в Україні докладає багато зусиль, щоб у якомога більшого числа мам вийшло годувати дитину груддю. Сертифікаційний курс ЮНІСЕФ з підтримки грудного вигодовування уже пройшли більше 1600 лікарів і медсестер пологових будинків, дитячих лікарень і амбулаторій, щоб підтримувати сім’ї з першого дня життя малюка. Шість днів на тиждень оператори спільної гарячої лінії МОЗ та ЮНІСЕФ “Спільно до здоров’я” консультують батьків щодо налагодження і збереження грудного вигодовування».

Разом ми можемо створити суспільство, де кожна жінка буде відчувати себе впевнено та комфортно, піклуючись про свою дитину в будь-якому місці.

Ви також можете розмістити знак «Годувати грудьми можна тут і всюди». Для цього звертайтеся до ГО «Генерація матерів Лада».

Приєднуйтесь до підтримки матерів у їхньому праві годувати грудьми всюди.

Якщо ви хочете розмістити інсталяцію, можете звернутись до ГО “Генерація матерів Лада” на пошту Info@golada.org