В Острозі археологи виявили фрагменти посуду X ст., ливарню XVII ст. і підземну споруду (ФОТО)

В Острозі археологи виявили фрагменти посуду Х сторіччя, ливарню XVII століття та підземну споруду, яку будуть досліджувати.

Про це кореспондентові "Укрінформу" розповів кандидат історичних наук, керівник Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції державного підприємства «Науково-дослідний центр "Охоронна археологічна служба"» Інституту археології НАН України Павло Нечитайло.

ФОТО Павла Нечитайла, Ірени Сенькович, Олександра Ковальчука.

«Зараз відбувається дослідження земельної ділянки на вул. Академічна, 4 в центрі Острога. Дослідженням займається Правобережна комплексна експедиція державного підприємства «Охоронна археологічна служба України». Дослідження цієї ділянки розпочалися ще у 2022 році і тривали у 2023 році під керівництвом Віталія Окатенка. Цього року до досліджень під його керівництвом долучився також я та є керівником розкопу», - зазначив Павло Нечитайло.

За його словами, давній Острог славиться своїми потужними культурними шарами, а на цій ділянці вони сягають глибини понад 3 метри. Зокрема, там археологи відкрили об'єкти трипільської культури Х сторіччя, монгольського часу й періоду найбільшого розквіту Острога в XVI-XVII століттях.

«До XVII століття відноситься цікавий об'єкт, складений з цегли великих розмірів – 31х17х7,5 см. Це округла споруда, верхня частина якої викладена у формі шестипелюсткової квітки. Верхня частина цієї ливареньки була обмащена глиною і тут виплавляли якийсь мідновмісний сплав. Можливо, бронзу в невеликих кількостях. Із якою метою, ми ще не знаємо. Дослідження попередніх років та наші показали велику кількість шлаків у цьому місці і це, як на мене, дуже цікавий індустріальний об'єкт Острога», - зауважив археолог.

Окрім ливарні XVII століття, експедиція також виявила стаціонарне вогнище та фрагменти посуду Х сторіччя.

«У даний момент ми відкриваємо підземну споруду. Її характер та датування з'ясуємо пізніше», - додав Павло Нечитайло.

Лабораторною обробкою матеріалів займається волинський археолог Юрій Пшеничний, а консультації надає археолог з Острога Олександр Бондарчук.

Читайте також