Останнім часом ЗМІ велику увагу приділяють проблемі зростання захворюваності на менінгококову інфекцію. Відтак, у батьків виникає занепокоєння.
Як повідомляють у Рівненському обласному лабораторному центрі, в області спостерігається підйом захворюваності. В 2017 році було зареєстроване зростання захворюваності на 36% у порівнянні з минулим роком (захворіло 14 осіб), четверо випадків закінчилися летальне – усі діти до 14 років. Вже на початку 2018 року ще двоє діточок загинули від цієї недуги.
Чим обумовлений цей процес? Менінгококовій інфекції притаманні усі характерні риси епідемічного процесу, у т.ч. великий вплив природних та соціальних явищ. Науковими дослідженнями доведено, що 10-20% населення є носіями збуднику у будь-який час.
Перебування у тісному контакті з великою кількістю людей, особливо у замкненому приміщенні при високій температурі й вологості повітря, підвищеній концентрації вуглекислого газу й сірководню, підвищує ризик виникнення генералізованих форм, особливо у дітей. Стресові ситуації, фізичне перенавантаження, переохолодження, вплив іонізуючого опромінення, опосередковано, але впливають на стан імуногенезу в організмі людини – знижується рівень секреції IgA у слизових оболонках та IgG у крові, що також є додатковим негативним чинником.
Як же захистити себе й своїх дітей? Найнадійнішим способом є вакцинація. Про це свідчать дані ВООЗ про результати вакцинації в 2010 році 20 млн. чоловік у віці 1-29 років на території так званого менінгітного поясу в Африці – від Сенегалу до Ефіопії. Вже в 2011 році на території країн, де була проведена імунізація населення, був зареєстрований найнижчий рівень захворюваності за час епідемічного сезону.
Вакцина від менінгококової інфекції не є в обов’язковому переліку календаря щеплень. Зареєстрований цілий ряд вакцин: полісахарідні - менінгококова кон’югована вакцина А, С; чотирьохвалентні вакцини А,С, Y, W (Menactra - виробник Санофі Пастер, Франція). На жаль, на даний час у світі не розроблені полісахаридні вакцини проти Neisseria meningitidis серогрупи В з причини антигенної подібності із полісахаридами у структурі неврологічних тканин людини.
А саме Neisseria meningitidis серогрупи В є основним етіологічним фактором менінгококової інфекції на Рівненщині протягом останніх років.
За інформацією Рівненського обласного лабораторного центру