Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Відомо, скільки видів комарів проживають на Рівненщині: які з них зимують

У пізню осінню пору, коли природа натякає на перший сніжок, а душа очікує зимових свят, дуже незвично бути об’єктом уваги надокучливих комарів, пищання яких справедливо асоціюється з небезпекою, адже саме вони вважаються найстрашнішими хижаками у світі через здатність уразити людей збудниками малярії, жовтої гарячки, лихоманок Західного Нілу, Денге, туляремії, хвороби Лайма, а також личинками небезпечних паразитів, зокрема, філярій.

Пишуть на сторінці Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Не слід очікувати, що у холодну пору року кровосисні комарі не активні. Дорослі особини деяких їх видів насправді орієнтовно у жовтні відмирають та зимують на стадії яйця, однак є й різновиди, які у природі чудово переживають морози на всіх фазах свого розвитку, обираючи такі затишні місцинки, як дупла дерев, тріщини під корою, нірки тварин, гнізда птахів, тріщини у стіні будинків. Окрему загрозу для спокою та здоров’я людей становлять комарі, які уподобали для своїх зимівель такі приміщення, як теплі підвали, що періодично затоплюються, льохи, сараї, гаражі, де вони можуть доволі енергійно здійснювати такі життєво необхідні процеси як розмноження та відкладання яєць, при яких наполегливо потребуватимуть крові. 

За результатами ентомологічних спостережень у Рівненській області за 10 місяців 2023 року зафіксовано 26 видів кровосисних комарів, з них 9 зимують у дорослому вигляді та здатні нападати на людину.

"Показники чисельності імаго цих комах становлять від 7,0 до 34,4 залежно від сприятливих для їх виплоду умов, що є нормальним для геокліматичних умов Рівненщини, яка є територією масового виплоду гнусу. Однак, безпосереднє сусідство з такими членистоногими є вельми небажаним, зважаючи на щорічну реєстрацію в області місцевих випадків дирофіляріозу, переносниками якого є комарі усіх видів, а також можливість завезення малярії з ендемічних країн, збудника якого зимуючі види Anopheles здатні передавати впродовж усього року, при цьому ще й створювати внутрішньодомові осередки цього захворювання", - зазначають фахівці.

Окрім інфікування небезпечними вірусами, бактеріями та гельмінтами контакти з кровосисними комарами можуть призвести до виникнення алергічних реакцій різної складності, особливо у дітей, літніх людей та осіб з підвищеною чутливістю до укусів комах, а також викликати значний дискомфорт через тривалий свербіж ураженого місця, розчухування якого може спричинити вторинне бактеріальне інфікування шкіри. 

 На жаль, специфічної профілактики від хвороб, які передають комарі, не існує, тому, аби вберегтися від всіх цих ризиків та зайвого випробовування стійкості власного ментального здоров’я у непростих умовах нашого сьогодення слід ретельно слідкувати за мікрокліматом своєї оселі, зокрема господарських, підвальних приміщень та горища, не допускати їх підтоплень. Варто також контролювати стан цілісності стін вашого помешкання, аби не дозволити утворення тріщин та щілин, через які тепло та затишок наших домівок відчують і комарі. Не зайвим буде подбати про захисні решітки для вентиляційних каналів, через які маленькі кровопивці здатні залетіти й на досить високі поверхи. Своєчасне ж прибирання, а також відповідальні й охайні сусіди теж убезпечать від утворення місць виплоду кровосисних комарів та гарантуватимуть спокій та комфорт у ваших оселях.

 

Читати також