"Я був на багатьох похоронах – там загиблі різних конфесій", - Коваль про УПЦ МП на Рівненщині

Питання Московського патріархату в Україні, та на Рівненщині зокрема, стоїть гостро. Спонукають до обговорень і регулярні обшуки у об'єктах УПЦ МП у різних областях. Результати обшуків різні - виявлення пропагандистської літератури, валюти ворожої країни та багато іншого. Однак, коментувати дані питання наважуються не всі очільники областей.

Втім, голова Рівненської ОВА Віталій Коваль поділився своїми думками щодо релігійного питання у інтерв'ю журналістам "Української правди".

- У Рівненській області багато монастирів, центрів православ'я з московським обличчям. Вони через релігію, через церкву просувають свої наративи. Як це відчувається на Рівненщині?

- Самих осередків, приходів Московського патріархату, особливо тут, на півночі, більше. Але не таких радикальних, хто формує якусь думку. Якщо вони є, то голос їхній дуже слабкий.Друге: бути категоричним в цьому плані – також не вихід. Тому що я був на багатьох похоронах – там загиблі різних конфесій. Колись Наполеону дорікали, що його армія не говорить французькою. У нього були поляки, румуни – хто тільки там не був. Він сказав дуже класну фразу: "Неважливо, якою мовою говорять мої солдати, головне, що їхні рушниці стріляють французькою". От десь той наратив, який треба зараз зберегти. І розхитування, я бачу, повірте, різні.Відділити зерно від полови і не дати на основі віри в Бога зробити політичне питання – чесно, це складно, не те, що слизьке, це мегаслизьке питання. Але тут, знову ж таки, повертаємося до історичної свідомості. У нас українець сьогодні стоїть вище, ніж сегрегація за вірою.Нам треба об'єднуючий фактор. Наприклад, ми за перемогу? Так. Тут об'єдналися. А якщо ми починаємо задавати питання: ти якої віри, ти якої конфесії, ти взагалі лівша чи правша?..

– Але це питання не стільки особисто віри людини. Скільки впливу цих інститутів.

– Ви знаєте, скільки зараз є підозр, скільки опрацьовано. Ця робота йде, її просто не завжди будуть показувати. Бо вона, по-перше, слизька, а по-друге, наша задача не хайпанути, а забрати причину, щоб не було можливості в цієї інституції впливати на масу.

– Ви як голова ОВА, скоріш за все, зустрічалися з керівниками конфесій.

– В перший день вони до мене всі попросилися на зустріч, я тоді ще не розумів, чому. І от ця рівновіддаленість, вона допомогла.Зараз ми розуміємо, що ми жорсткі до проблеми, але маємо зберегти баланс. Тому що ставити ярлики – найлегше. Я зараз не захищаю ні один з патріархатів, але ми маємо бути об'єднані навколо цінності, що Україна – незалежна. Друге – Україна унітарна. І Україна має мати свою церкву.Чому в багатьох громадах було нормальне співіснування різних конфесій? Тому що громада мала такий суспільний договір, консенсус. А в інших громадах хтось це все накручував.