Як доглядати за виноградом у листопаді: обрізка та обробка

Головне в догляді за виноградом восени – правильна обрізка, проте лише нею все не обмежується. У листопаді кущі також обробляють від шкідників, прикопують на зиму, а також поліпшують ґрунти для майбутніх посадок. Розповідаємо про всі секрети догляду детальніше.

Коли та як обрізати виноград

Весняна обрізка винограду на початку скороруху не схвалюється, оскільки рани на лозі завжди заживають дуже довго, і таки ви можете взагалі погубити рослину. Осінню обрізку винограду потрібно робити після заморозків, через 2-3 тижні після того, як з пагонів вже облетить листя. У цей час лоза припиняє дерев’яніти, і на зиму слід залишити лише ту частину, яка здерев’яніла до заморозків. 

Якщо обрізати зарано, коренева система і лози не встигнуть отримати потрібну кількість поживних речовин, необхідних для зимівлі, а надто пізнє обрізання може спричинити травми і пошкодження винограду, оскільки від низької температури повітря гілки стають крихкими.

На початку обрізання лози потрібно визначитися, якої форми надати виноградному кущу – шпалерної чи штамбової. Переважно садівники обирають перший варіант, а другий використовують на плантаціях виноробів. Обравши форму, обрізку проводять однаково відповідно до неї щороку з першого року після посадки. Обрізають виноград у два етапи.

Перший етап. Перед тим, як обрізати виноград на зиму, на початку вересня проводять підготовку до осіннього формуючого обрізування. На кожному багаторічному пагоні слід видалити непотрібні зелені прирости нижче першого дроту, простягнутого на висоті півметра від землі. На тих приростах, що з’явилися на рукавах вище нижнього дроту, проводять чеканку, тобто обрізають 10-15% від усієї довжини приросту. Бічні пагони на приростах вкорочують до 2-3 листочків.

Другий етап. Через два-три тижні після листопаду формують плодову ланку, яка має складатися із сучка заміщення і плодової стрілки. Починають обрізування з більш морозостійких сортів, а сорти з низькою холодостійкістю обрізають в останню чергу.

Особливості обрізки молодого винограду:

  • обрізка першого року – залишаємо 3-4 бруньки на цьогорічній лозі;
  • обрізка другого року – по 2 бруньки на цьогорічних лозах;
  • обрізка третього року – по 4 бруньки;
  • обрізка четвертого року – по 4 бруньки.

Далі обрізка залежатиме від діаметру пагонів. Виберіть на висоті двох нижніх дротів шпалери два розвинені пагони, нижній з яких повинен розташовуватися із зовнішнього боку рукава, зростаючого під нахилом. Цей пагін обрізають під сучок заміщення, залишивши на ньому не більше трьох бруньок від основи. Наступний пагін, що росте вище і з протилежного від сучка заміщення боку рукава, обрізають під плодову стрілку, залишаючи на ньому:

  • 5 бруньок, якщо діаметр пагона 5 мм;
  • 6 – якщо діаметр дорівнює 6 мм;
  • 7-8 – при діаметрі пагона 7 мм;
  • 8-9 – при діаметрі 8 мм;
  • 9-11 – при діаметрі 9 мм;
  • 11-13 – при діаметрі пагона 10 мм;
  • 12-14 – при діаметрі 11 мм;
  • 13-15 – при діаметрі 12 мм.

Якщо сорт винограду дає грона вагою понад півкілограма, то залишати на плодовій стрілці потрібно мінімальну кількість вічок із зазначених у переліку, а якщо грона легше 500 г – максимальну.

Захист від хвороб та шкідників

Відразу після обрізування необхідно провести профілактичну обробку виноградника від хвороб. Для цього застосовують 3-7-відсотковий розчин мідного або залізного купоросу (500-700 г препарату на 10 л води). Обприскування виноградника проводять у безвітряний день при температурі повітря не нижче +5°С, оскільки при нижчій температурі ефект від обробки нівелюється.

У листопаді проводять обприскування проти павутинного кліща. Цей шкідник зимує на гілках під укриттям, а навесні пошкоджує листя, яке в червні жовтіє і опадає. Для боротьби з кліщем використовують сірчано-вапняний відвар. Обприскують все – лози, дріт, стовпи. Ґрунт обробляють на 0,5-1 метр у кожну сторону від шпалери.

Для боротьби з дротянкою та совкою використовують сильнодіючий інсектицид – 12-відсотковий гексахлоран, яким обробляють землю. Використовувати його треба в обмеженій кількості, чітко дотримуючись інструкції.

Джерело: zaxid.net