Як обрізати кущі троянд у жовтні та листопаді: підготовка до зими

Жовтень і листопад - ідеальний час для того, щоб обрізати і вкрити троянди. Однак, окремі типи троянд мають свої особливості в обрізанні, що потрібно враховувати. 

Що обов'язково потрібно робити на початку обрізки. Кущові й штамбові троянди 

Спочатку вирізують всі ділянки стебел з ушкодженнями і уражені хворобами. Деревина на місці зрізу повинна бути білою. Якщо вона має коричневі ділянки, обрізають ще нижче. Потім, видаляють всю кореневу поросль, пагони, які виросли нижче щеплення та які загущають кущ. Обов'язково потрібно видалити стебла з незрілою деревиною, яка підмерзне. На "стиглих" стеблах шипи відокремлюються легко і навпаки. Після всіх цих процедур закінчують обрізку відповідно до типу троянди.

Сильна, помірна і слабка обрізка 

  • Сильна обрізка куща застосовується для ослаблених рослин та новопосаджених кущів. При цьому, всі стебла обрізають до 3-4 бруньк , залишаючи короткі міцні пагони висотою 12-15 см. Після обрізки цього типу квіток буде небагато, але дуже великих, а прирости довгими і потужними. 
  • Помірна обрізка - обрізка пагонів приблизно на половину висоти - на 6-8 бруньок. Як правило, саме її використовують для догляду за дорослими кущами чайно-гібридних троянд . Якщо частину пагонів троянд флорибунда обрізати на 2-3 бруньки, а решта на 6-8, можна отримати пагони різної висоти - такий кущ буде цвісти рясніше і довше. 
  • Легка обрізка - укорочення стебел приблизно на 2/3. Її застосовують до кущів з дуже великою силою зростання, а також, троянд, зростаючих в несприятливих умовах. До таких місць належать ділянки з піщаним ґрунтом, високою загазованістю. 

Троянди різних типів 

Нещодавно посаджені кущі троянд, крім чагарникових, грунтопокривних і плетистих, обрізають сильно, щоб рослина краще вкоренилося. 

Кущові, чайні і чайно-гібридні троянди обрізають помірно, на половину висоти пагонів. Якщо грунт бідний, кущ обрізають легким методом. 

Троянди патіо і флорибунда, що ростуть кущами, помірно обрізають, залишаючи пагони різної висоти. Дуже укорочені стебла дадуть менше пагонів, але сильніших. 

Штамбові троянди обрізають помірно або слабо, щоб уникнути дуже сильного росту пагонів і сформувати красиву округлу крону. При цьому, довжина пагонів повинна бути приблизно однаковою. У плакучих форм штамбових троянд відцвілі пагони видаляють, залишаючи сильні молоді пагони, які будуть цвісти в наступному році. Зазвичай, їх злегка вкорочують перед укриттям.

Мініатюрні, чагарникові й грунтопокривні  троянди не потребують обрізки. У них видаляють тільки мертві хворі пагони, при необхідності виправляють форму крони і напрямок окремих гілок. 

В'юнкі троянди піддають дуже слабкій обрізці. У них вирізають тільки мертві і слабкі пагони, іноді, трохи вкорочують основні  гілки, переводячи їх на сильні прирости.