Як вибрати чай?

Як обрати справді якісний чай? Для багатьох, випити чашечку гарячого чаю, це справжній ритуал, а інші не уявляють собі затишного вечора в кругу сім'ї без смачного та ароматного напою. Отже, чай це універсальний напій, який може, як заспокоїти перед сном та і добре підбадьорити вранці. Але, як правильно вибрати чай та не помилитись з вибором?

На сьогодні купити чай можна майже у будь-якому супермаркеті чи інтернет-магазині. Популярні бренди та марки пропонують широкий асортимент з найкращих позицій, але не варто поспішати та обрати напій лише тому, що він подобається друзям, знайомим чи на нього діють привабливі знижки. Все ж, через таку кількість варіантів, вибрати справді якісний та смачний напій буває непросто, та ми вам в цьому допоможемо! В цій статті ми розкажемо максимум корисної інформації що до різновидів чаю та звернемо вашу увагу, на деякі позитивні сторони, аби ви могли підібрати найкращий чай з неймовірним смаком та шикарним ароматом.

Види чаю

Цікаво, що готувати чай почали ще у VI в Китаї, але у вигляді лікарського засобу. Куштуючи напій, люди почали настільки захоплюватись його неймовірним смаком та привабливим ароматом, що він став щоденним напоєм в багатьох сім'ях, вже не тільки Китаю, а й інших країн. Існує декілька легенд появи чаю. Одна з них говорить про те, що китайський імператор Шень Нун, який багато подорожував, займався дослідженням цікавих особливостей деяких рослин та в цілях гігієни вживав виключно кип'ячену воду. І ось, відпочиваючи під час чергової подорожі, імператор, як завжди чекав поки вода почне кипіти. У казанок з водою впало кілька чайних листків, настій змінив колір та з'явився цікавий аромат, Шень Нун набрався сміливості, та скуштував напій, який мав приємний смак та неабияк його підбадьорив. Після цього випадку імператор не зупинився, а почав ще глибше досліджувати властивості чайного листка. Саме за цією легендою напій набув величезної популярності та здобув велику армію шанувальників чайного мистецтва. І все ж, хай там що, чай був і буде одним із популярних напоїв у всьому світі!

Цікаво, що види чаю поділяють саме за формою листа, а саме:

  • Розсипний, або байховий. Цей вид є найпоширенішим серед інших, адже складається з окремих чаїнок, та має дуже насичений смак, особливо у крупнолистовому вигляді.
  • Пресований. Такий чай можна зустріти майже у будь-якому вигляді: шайба, плитка, кулька, квадрат, таблетка чи навіть листочок. Головною особливістю є те, що він концентрований та займає мало місця, крім того, довго зберігається без втрати якості та смакових властивостей. Яскравий приклад чай пуер.
  • Пакетований. Найчастіше, вміст фільтр пакета, це чайна крихта або пил, в рідкісних випадках, подрібнений байховий чай. Саме у цей вид чаю найчастіше додають гранули ароматизаторів, натуральних або, на жаль, синтетичних.
  • Гранульований. В цьому випадку, після процесу окислення, листочки подрібнюють та скручують, таким чином ви отримуєте яскравий колір настою, вишуканий смак, але недостатньо насичений аромат. Перевагою є те, що під час виробництва гранульованого чаю, дуже мало відходів, в порівнянні з традиційним виробництвом.
  • В'язаний. Це не просто чай, а особливий вид естетичного задоволення. Чайні листочки зв'язані у кульку всередині якої, квітка або ягода. Під час процесу заварювання, ця кулька повільно розкривається та стає схожа на дивовижну квітку! Найчастіше це різновиди зеленого чаю, улуна та іноді чорного.
  • Розчинний. Зазвичай, це або порошок, або рідкий екстракт, завдяки якому чай дуже швидко розчиняється. Також у розчинний чай додають багато ароматизаторів.

Виробництво чаю, це специфічні технології, де листя сушать, дегідрують, скручують та ферментують. Починаючи з процесу ферментування чай починають поділяти на різні типи, адже все залежить від того наскільки довго та за яких умов ферментується сировина. Отже, щоб вибрати смачний чай. пропонуємо розглянути типи чаю та їх переваги.

Чорний чай

Листочки чаю піддаються майже найвищому ступеню окислення (80%), тому сировина стає темно-коричневого кольору, практично чорного, а напій має гарний червоний, іноді помаранчевий відтінок. Найчастіше, на полицях магазину, можна придбати крупнолистковий чорний чай, середньолистовий, у вигляді крихти та пакетований. В дуже виняткових випадках – гранульований чи розчинний. Також чорний чай поєднують з різними смаковими добавками, як от всім відомий з маслом бергамоту чи Ерл Грей. Дуже вдале поєднання яскравої терпкості та легкої фруктової кислинки. Маленький лайфхак: заварюйте чорний чай окропом (близько 90-95°C) упродовж 4–6 хвилин, напій буде мати відмінний смак без зайвої гіркуватості. 

Зелений чай

В противагу попередньому, зелений чай – це листочки, що піддаються найменшому рівню ферментації, близько двох днів, а далі їх швиденько нагрівають та висушують. Саме завдяки такому методу напій має трав'янистий смак з відтінком квітів, а приготований настій буде зеленого чи жовтуватого кольору. Якщо говорити про смак, то присутня легка терпкість та подекуди солодкуватий посмак. До всього цього, зелений чай у поєднанні з лимоном чи жасмином, відмінно тонізує, тому кількість його вживання у день, краще обмежити до трьох чашок. Та навпаки, щоб розслабитись після важкого робочого дня, скуштуйте чашечку чаю з м'ятою чи мелісою, ефект не змусить себе чекати. Порада від досвідчених чаєманів: після того, як вода закипіла, почекайте ще 10–15 хвилин, а вже потім заливайте гарячу воду у заварник та настоюйте 1–3 хвилини. На 150 мл води, буде цілком достатньо чайної ложки заварки. За таким рецептом чай не стане гірким та не матиме неприємного присмаку.

Улун

Чай улун називають золотою серединою між чорним та зеленим, все завдяки частковій ферментації країв та частини поверхні листків. Таким чином, зберігається природна структура листочка, яка дарує майбутньому напою неперевершений, насичений смак, схожий на чорний чай, та легкий трав'янистий аромат, наче це зелений чай. Поєднання надзвичайне! Зауважте, що ступінь ферментації може бути різною, й від цього залежатиме насиченість та смак напою. Класичним прикладом чаю є Цзінь Сюань або більш відомий – Молочний улун. Це ніжний та квітковий аромат в поєднанні з солодким та іноді молочним присмаком. Але будьте уважні, улун буває тільки у вигляді цільнолистового чаю, ніяких крихт чи ламаного листя! 

Отже, обираючи чай, перш за все верніть увагу на власні смакові уподобання, чи це чорний та терпкий напій, чи може ніжний улун, а може взагалі трав'яний або фруктовий чай, головне, це повною мірою насолоджуватись гарячою чашкою якісного та найсмачнішого чаю!