Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Як зміцнити імунітет?

Фото -Блог МЕТРО - metro

Загроза коронавірусу все ще нависає над людством всього світу і Україна є однією з держав, що повинна дбати про захист своїх громадян віз загрози епідемії. Але на тлі загроз особливо голосно почали про себе заявляти продавці різноманітних засобів «для підвищення імунітету». Щодня можна зустріти безліч рекламних оголошень, порад від друзів та знайомих з приводу методів  зміцнення  імунітету. 

Але чи здатні такі поради стати у нагоді та вплинути на швидкість та якість імунної відповіді?

Людський організм - це історично сформовано цілісна біологічна система, яка здатна до саморегуляції, самовідтворення та самооновлення. А імунітет - це система, яка не в змозі функціонувати окремо від всього організму. Тому прицільна роботи спрямована саме на підвищення імунітету виявляється марною.

Здорові способи зміцнення імунної системи

Найпершим і найважливішим кроком до підвищення імунітету є здоровий спосіб життя. Дотримуючись загальних рекомендацій щодо здорових звичок, є найкращим кроком, який ви можете зробити, щоб зберегти свою імунну систему сильною і здоровою. Кожна частина вашого тіла, включаючи імунну систему, працює краще, коли вона захищена від впливу негативних факторів навколишнього середовища  та підтримується  здоровими звичками:

 • Не палити
 • Вживати їжу з високим вмістом фруктів та овочів..
 • Бути фізично активним
 • Підтримувати  здорову вагу тіла
 • Не зловживати алкогольними напоями.
 • Висипатися
 • Зводити до мінімуму стрес.

Більше імунних клітин не означає краще для організму.

Багато продуктів на полицях магазинів претендують на підвищення або підтримку імунітету. Але концепція підвищення імунітету фактично не має наукового обґрунтування. Оскільки теоретичне підвищення імунітету є фактичним збільшенням кількості імунних клітин в організмі. Насправді, будь яке  збільшення кількості клітин  не завжди є хорошою ідеєю. Наприклад, спортсмени, які займаються "кров'яним допінгом", штучно збільшують кількість клітин  крові і підвищуючи їх продуктивність тим самим різко підвищують ризик отримати  інсульт у найближчому майбутньому.

Спроба збільшити клітини імунної системи особливо складна, оскільки в імунній системі існує дуже багато різних типів клітин, які реагують на велику кількість різних мікроорганізмів. Які конкретно клітини потрібно збільшити при тій чи іншій хворобі, і до якого числа? Визначити та проконтролювати це неможливо. Нагадаємо також, що існує група захворювань, пов’язаних з надмірною дією імунітету – аутоімунні захворювання. Це явище, коли імунітет «сходить з глузду» та починає вбивати клітини власного організму, вважаючи їх ворожими.

Чи варто вживати  добавки та фітопрепарати?

Зайдіть в аптеку, і ви знайдете флакони з таблетками і рослинними препаратами, які стверджують, що "підтримують імунітет" або  підвищують здоров'я імунної системи. Хоча було виявлено, що деякі препарати змінюють певні властивості імунної системи, до цих пір немає жодних доказів того, що вони фактично в змозі зміцнювати імунітет до того рівня, коли він краще захищає від інфекцій і хвороб.

Демонстрація того, що фітопрепарати  або будь-які інші речовини, в цьому сенсі здатні  підвищити імунітет, поки що є дуже примарними. Вчені не знають, наприклад, чи дійсно рослини, які здавалося б, підвищує рівень антитіл у крові, роблять щось корисне для загального імунної відповіді.

Дієта та імунітет

Як і будь-яка бойова сила, “воїни” імунної системи повинні їсти. Здорові воїни імунної системи потребують хорошого, регулярного харчування. Вчені давно визнали той факт, що люди, які мають незбалансований раціон та недостатнє харчування , є більш вразливими до інфекційних захворювань.

Існують докази того, що різні дефіцити мікроелементів - наприклад, дефіцит цинку, селену, заліза, міді, фолієвої кислоти, вітамінів А, В6, С і Е - знижують імунні відповіді.

В нагоді вам стануть рекомендації з здорового харчування ( принцип Тарілки харчування):

 • овочі та фрукти повинні складати половину денного раціона.
 • їжі повинно будти менше сахару та солі
 • від продуктів, що містять трансжири варто відмовитись
 • замініть тваринні жири на здорові рослинні олії
 • додайте продукти з високим вмістом клітковини

І не забувайте протягом дня пити чисту воду.

Здоров’я вам!

Наталя Усенко
ЦГЗ МОЗ

 

Читати також

23.03.2023 Відомо, скільки бурштину за час легалізації видобули на Рівненщині

Загалом за три роки в області через електронні аукціони реалізовано 67 спеціальних дозволів на користування бурштиновими ділянками. З них 61 - на ділянки, площа яких не перевищує 10 га. За цей період легальний видобуток бурштину склав: 2020 - 3,5 тонн; 2021 - 8,1 тонн; 2022 – 13,9 тонн. Тобто загалом після легалізації в області видобуто понад 25 тонн бурштину. Бізнес повірив у ці державні рішення, про що свідчить: активність на торгах (приймають участь від 3 до 5 учасників); суттєве зростання стартової ціни (в декілька разів по багатьох виставлених на торги бурштинових ділянках). Надходження від продажів спецдозволів у державний бюджет склали понад 65 мільйонів гривень. На сьогодні загальні оцінені промислові запаси 8-ми розвіданих родовищ бурштину в області становлять більше 400 тонн. Перспективні ресурси бурштину на 67 ділянках, де вже проводяться геологорозвідувальні роботи та ділянках, які ще будуть реалізовані на аукціонах, оцінюються в кількості понад 1500 тонн. Таким чином, промисловий видобуток бурштину в області може тривати ще декілька десятиліть. Легальний видобуток бурштину дає поштовх для розвитку окрім видобувної, ще й переробної галузі, зокрема, виготовлення виробів з бурштину. А це, відповідно, поштовх до створення нових робочих місць.