Який ж літній відпочинок на природі без шашлика. Однак, щоб його приготувати - без мангала не обійдешся. Тож, щоб не витрачати шалені кошти на покупку мангала в магазині - його можна змайструвати своїми руками. Звісно, для цього необхідні інструменти. Як зробити мангал своїми руками - читайте у статті.
Як зробити саморобний мангал розбірний?
Цей вид виробу легкий, невеликий, без надмірностей, компактний незамінний при вилазках на природу і в походах. Піддається багаторазовій збірці/розбиранню. Конструктивні елементи з'єднуються болтами, шарнірами, гайками. Модель можна транспортувати в зібраному вигляді на будь-які відстані.
Підготовчий період
Отже, перед початком робіт виконується креслення мангала. Воно допоможе визначити, як будуть розташовуватися конструктивні елементи. З огляду на масштаб, використовуючи рулетку, на листову сталь товщиною 2-4 мм наноситься розмітка: 2 стінки (задня і передня), дно, боковини (2 фрагмента).
Ще потрібен металевий кутик 25х25 мм (ніжки, каркас) і комплект інструментів: ручна пила по металу, молоток, дриль, кутова шліфувальна машина.
Особливості виготовлення:
- Болгаркою або пилою лист ріжеться по розмітці.
- З фрагментів, підганяючи молотком низ бічних стінок, збирається короб.
- На боковушках і заготовках для ніжок болгаркою робляться пази для фіксації деталей між собою.
- Стінки вставляються в пази підстави, їх нижня частина фіксується.
- На великих за розміром боковушках виконуються зубчасті отвори під шампури.
- Дрилем просверлюються отвори перетином близько 12 мм з інтервалом 60 мм по самому низу довгих стінок і в днище.
- На коротких - приварюються ручки, щоб зручніше було нести мангал.
- Всі деталі збираються в одну конструкцію за допомогою гайок і болтів.
Мангал з газового балона
Бюджетний варіант мангала - виготовити його з газового балона місткістю не менше 50 л. По суті, це вже готовий робочий простір топки з відсутніми ніжками. Їх потрібно приварити, а також відбити вентиль, що став непотрібним.
Застосовується один з різновидів розкрою металу: видалити фрагмент стінки для доступу до внутрішнього топкового простору; розрізати ємність уздовж навпіл або зняти тільки 1/3 частина зверху циліндричної конструкції.
Розміри і креслення мангала
На початковій стадії складається детальне креслення майбутньої конструкції, де позначаються всі елементи.
Проставляються розміри. Основні: діаметр робочої камери - 0,3 м; висота мангала/камери - 0,98/0,92 м; товщина стінок - 30 мм.
Алгоритм виготовлення
Щоб зробити мангал для шашлику своїми руками, знадобиться набір інструментів і матеріалів: розвідний ключ, зубило, зварювальний апарат, кутик сталевий, дверні петлі для фіксації кришки, труба, дриль, кутова шліфувальна машина.
Далі - покроково:
- На корпус балона переносяться з креслення розміри. Болгаркою зрізається верхній сегмент, не зачіпаючи торці.
- Після доопрацювання, він буде захищати внутрішній простір від дощу. Зробити кришку можна, приварив або прикріпивши за допомогою дриля петлі і дві ручки.
- Потім обладнаємо мангали своїми руками ніжками - шліфмашиною ріжуться куточки на 4 рівних відрізка і приварюються до торця балона.
- З двох інших кутових профілів виготовляються опори під шампура.
- Вони відрізаються такі ж по довжині, як і довжина балона. Потім і висвердлюють отвори з інтервалом в 5-7 см.
- Підготовлені елементи фіксуються за допомогою зварювання всередині майбутнього мангала.
- Зсередини по всьому периметру приварюється металевий кутик, тим самим зміцнюється основа жаровні.