Одне з найяскравіших прикрас будь-якого саду - жива огорожа з хвойних дерев. Вона дозволяє не тільки огородити присадибну ділянку або парк, а й розділити його на декілька зон:
- відокремити сквер або альтанку з лавкою від стежки або алеї;
- декілька грядок;
- невеликий квітник або клумбу;
- дитячий майданчик.
Чому для присадибної ділянки ідеальні туя та ялівець?
- Ялівець - великий кущ, який має стовпчастий або конусоподібний вигляд і тонку червону кору. Основна його особливість - голки, що дозволяє створити колючу загорожу. На вершині кожної голки - широка сіро-біла пляма. Під ним - голки зелені і блискучі.
Вирощування ялівцю не завдає особливого клопоту. Він легко адаптується до будь-яких умов. Стійкий до низьких температур, витримує посуху. - Туя характеризується щільним розгалуженням, приємним ароматом і неколючими голками. Вона створює яскраво-зелений фон для інших елементів ландшафтного дизайну. Виростає в будь-яких умовах, за винятком Крайньої Півночі. Віддає перевагу м'якій зимі та полюбляє вологе повітря. Через дрібного вкорінення вона погано переносить спеку, яка сушить верхні шари ґрунту. Любить багато сонячного світла, що сприяє розгалуженню від землі і вродливому забарвленню. Однак перед зимою голки у багатьох її різновидів стають коричневими.
Схожість у використанні туї та ялівця в ландшафтному дизайні
Селекціонери вивели багато сортів цих хвойних - від кімнатних до паркових - з різним забарвленням хвої і формою крони. Подібні види і відтінки є у обох рослин. Вони універсальні, можуть використовуватися окремо або групами. Ялівець налічує 67 сортів, туя - тільки 5. Деякі рослини, раніше зараховувались до сорту туї, пізніше були виділені в самостійний рід сімейства кипарисових, такі як широкогілочник східний (Platycladus orientalis). Природним ареалом зростання ялівцю є Північна півкуля - від субарктичних областей до тропіків.
Туя поширена менш широко - в областях помірного поясу Північної півкулі. Обидві рослини невибагливі до ґрунту, тому широко використовуються при озелененні міських територій і в декоративному садівництві. Низькорослі і сланкі сорти ялівцю застосовують для озеленення альпінаріїв, кам'янистих гірок, схилів і могил. В цьому випадку повільне і невелике зростання є перевагою. Їх прийнято висаджувати рідкісними групами, тобто по декілька рослин з невеликим проміжком. Іноді - в глибоких горщиках. Колоновидні сорти ялівцю завдяки гострим голкам утворюють колючу загорожу.
Туя оптимальна для створення суцільних огорож і відділення зон. За умови правильного догляду вона швидко утворює щільну зелену стіну. Для цих цілей краще всього використовувати сорт Brabant. Якщо потрібен чіткий колоноподібний силует, то ідеальна туя Columna або ялівець Blue Arrow. Його кущ Stricta у вигляді свічки нагадує тую Smaragd.
Туя і ялівець: основні відмінності
Незважаючи на те, що обидва сорти відносяться до сімейства Кипарисових, їх дорослі рослини значно відрізняються.
- Листя у ялівця завжди голковидні, а у туї вони з часом стають схожими на луску.
- За формою крони теж важко відрізнити - обидва рослини можуть бути як кіпарісо-, так і кулястими.
- Необхідно враховувати особливості їх кореневої системи. У туї вона широка і неглибока, тому у неї більше шансів вкоренитися і вижити на ділянках з високими ґрунтовими водами. Вона більш підходить для міських присадибних ділянок, тому що не вибаглива до чистоти повітря.
- У ялівцю глибша коренева система. Він стійкий до вітру, низьких температур і посухи, віддає перевагу добре дренованому вапняному ґрунту.
Що ж стосується кольору, то крім основного, природного зеленого, виведені ці рослини з різним забарвленням хвої:
- жовті,
- блакитні,
- сірі,
- в смужку і в крапочку.
До зими хвоя туї стає бронзового відтінку. У ялівців забарвлення протягом року більш стабільне.
Ялівець значно нижче туї. Його дерева в середньому досягають 3 м, туя - 7-10 м. Зустрічаються також і низькорослі чагарники, які майже стеляться по землі. У ялівця сильно гіллястий стовбур. Його гілки усіяні гострими шилоподібними голками, зібраними по 3 штуки.
Цей сорт хвойних відноситься до дводомних - зустрічаються жіночі та чоловічі особини. Їх квітки відрізняються за формою:
- чоловічі - довгі сережки;
- жіночі - кулясті шишки.
Іноді чоловічі рослини можуть змінювати стать - на другий або третій рік після цвітіння у них дозрівають чорно-коричневі шишки діаметром 5-6 мм. Цвіте ялівець в травні, а плодоносить у жовтні-листопаді наступного року. У більшості сортів ягоди їстівні. Вони дрібні, м'ясисті, з сизим нальотом, всередині знаходиться по 3-10 насіння.
У туї стовбур сірого кольору, з гладкою поверхнею. Хвоїнки, що нагадують лусочки, щільно притиснуті один до одного. Згодом її кора відшаровується. Цвіте туя з квітня по травень. З червня по вересень заготовляють її свіжі гілки для лікувальних цілей. На коротких гілочках утворюються овальні або довгасті шишки завдовжки 7-12 мм, загнуті вниз, з 2 або 6 парами лусочок.