Завезені з Північної Америки дерева витісняють дуби в заповіднику на Рівненщині

У Рівненському природному заповіднику активно розмножується дуб червоний, який було завезено до України з Північної Америки.

Дуб червоний - чужинець лісових екосистем .
Інвазійні (чужорідні) дерева – це такі чужорідні дерева, які активно поширюються самостійно, без прямої участі людини.

На території Рівненського природного заповідника виявлено п’ять чужорідних видів дерев, а саме: сосна Банкса, сосна жорстка, дуб червоний, акація біла, аронія (горобина) чорноплідна.

Як вони впливають?

Інвазійні види трансформують цілі екосистеми та роблять їх бідними на біорізноманіття, витісняючи природні види. Частина їх є видами - трансформерами, які не просто витісняють один чи два природні конкуренти, а й своєю життєдіяльністю змінюють умови довкілля (наприклад, деякі рослини мають здатність змінювати хімічний склад ґрунту). Нові умови приваблюють інші нехарактерні види, і в результаті змінюється вся екосистема.

Найбільш яскравий представник інвазійних видів на Поліссі, а загалом на масивах заповідника - це дуб червоний (Quercus rubra), який завезений до нас із Північної Америки. Дерево висотою до 30 - 40м. Не вибагливий до родючості грунту, морозостійкий і швидкорослий вид.

На даний час для більшості європейських країн дуб червоний віднесено до інвазійних видів через високу конкурентоздатність природного поновлення та значне притінення поновлення місцевих корінних видів. Він успішно пристосувався до нових умов, ставши "агресивним диктатором", почав завойовувати територію, активно розмножуватися, часто витісняючи при цьому корінних мешканців і в цьому його небезпека.

"Листя червоного дуба дуже міцне і в українських ґрунтах немає бактерій, які б його швидко розкладали. Через шар листя під деревами погано ростуть лісові трави (особливо первоцвіти). Корені червоного дуба змінюють кислотність і склад ґрунтів і це також негативно позначається на лісових екосистемах. Червоний дуб не їдять комахи і це дає йому перевагу в конкуренції з аборигенним дубом звичайним. В результаті червоний дуб витісняє наш дуб – головного годувальника лісу", - зазначають працівники заповідника.

Сьогодні важливо, щоб ліси, яких в Україні доволі мало, а також різноманіття комах, грибів, рослин дозволяло адаптуватися до впливу людини і навіть змін клімату. А з появою чужорідних дерев все це біорізноманіття може зникнути.

"Отже, червоний дуб являє собою реальну небезпеку для наших лісів. Враховуючи швидкість росту і невибагливість дуба, ймовірність, що він приживеться, майже стовідсоткова. Тому першочерговим етапом боротьби із інвазивними видами, що зростають на масивах заповідника це здійснення ботанічного моніторингу стану популяцій", - додають у заповіднику.