Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Будиночки під землею: у Рівному виготовляють смартбункери для цивільних та військових

У Рівному виготовляють мобільні бомбосховища, які можна встановити там, де є доступ світла та каналізації. 

Про це повідомляє 5 канал. 

Дані бункери можуть також працювати автономно. Є кілька типів таких будиночків - для родин, громад та військових. 

Наразі перші бункери - на стадії комплектації. Всередині вони поки що порожні. 

За задумом проектувальників, там будуть санвузол, рукомийник, душ і бойлер. А також кухня, зона відпочинку та технічний тамбур.

У такому смартбункері можуть перебувати до 8 людей близько місяця. За словами виробників, це надійне сховище під землею.

"Вивчається геологія, якщо не має поверхневих вод то можна досить глибоко закопуватись. Ми взяли стандартне заглиблення, над поверхнею бункера від 1,5 до двох метрів. Цього достатньо, щоб безпечно перебувати під землею. Воно додатково буде облаштовуватись залізобетонним перекриттям, яке буде убезпечувати якщо артобстріл, то від деформації та ураження", – розповідає виробник смартбункерів Олег Костецький.

Такий бункер не пропускає вологи, у ньому є фільтраційна система, а також система автономного забезпечення водою та електрикою. Контейнер можна підключити до централізованих мереж чи до електрогенератора. 

Сама ідея виникла у січні минулого року. А досвід таких бомбосховищ запозичили у Ізраїлю та США. 

За словами розробників, такі бункери нічим не відрізняються від бетонних. 

"Швидкість облаштування таких бомбосховищ блискавична. Бо за 3-4 тижня можна змонтувати таке бомбосховище. Тоді як стаціонарні бетонні бомбосховища – вони дорожчі і треба до пів року поки там бетон має вистигнути", – каже керівник підприємства Сергій Паладійчук.

Бункери проектують таким чином, щоб вони витримували різні загрози. Крім того такі бомбосховища розробили і для військових. 

"Наші військові риють бліндажі, ситуація на фронті міняється. Вони їх залишають, знову риють. Це такий безкінечний процес, де втрачається час, зусилля і гроші. А наш смартбункер можна швидко вийняти, знову закопати і вже за годину мати комфортні умови у іншому місці для планування атак та перебування керівного складу", – пояснює керівник підприємства Сергій Паладійчук.

Для військових розробили кілька типів бункерів – це пункт управління, для поранених та наземний блокпост. У планах створити банні комплекси для ЗСУ. Також проєктувальники розробили сховища, в яких зможуть перебувати від 30 до 100 людей - так звані публічні. Такі споруди стануть у пригоді для невеликих тергромад України. 

Читати також