Чи можуть інші отримати кредит в банку на ваше ім'я?

Кредитування навіть за пільговими умовами вимагає своєчасного погашення позики та дотримання правил, визначених у кредитному договорі. Їх порушення супроводжується нарахуванням пені та штрафними санкціями від банку. Саме тому про кредит не можна забувати чи відкладати його виплату на потім.

Найжахливіша ситуація — дізнатися про значний борг перед банком за кредит, який взяли на вас без вашого відома. Чи можливо таке взагалі? І як виплутатися зі скрути? Розбираємося разом.

Як можливо взяти кредит на ім’я іншої людини? Зразу відповідаємо, що чесним шляхом — ніяк. Умови банківського кредитування чітко визначають, що позичальник має особисто звернутися до банку, самостійно надати особисті дані та документи, а також особисто підписати кредитний договір. Підпис обов’язкового звіряється зі зразком в офіційних документах, а копії документів фіксуються у банківській базі даних.

Схема з кредитом на ім’я іншої особи використовується шахраями, які незаконно заволоділи особистою інформацією людини, проте вони здебільшого звертаються до приватних мікрофінансових установ, котрі не так прискіпливо перевіряють потенційного позичальника, ніж банки.  

Щодо кредитів онлайн існує упередження щодо їх захищеності від шахрайства. Оформлення такого кредиту не передбачає особистого візиту особи до банку, а вся комунікація проходить в режимі листування на сайті та обміну електронними документами.

Онлайн-кредити, з умовами яких можна ознайомитись за посиланням https://unexbank.ua/privatnim-osobam/krediti/kredit-na-kartku, видаються на основі перевірки електронних зразків паспорта та ідентифікаційного коду заявника. Для підписання договору використовується КЕП — кваліфікований електронний підпис, пов'язаний з даними про особу в державному додатку Дія та базою даних Мінцифри України. Підробити такий підпис надзвичайно складно, водночас його власник може скористатися ним за будь-якої нагоди через свій смартфон.

При оформленні онлайн-кредитів на велику суму, менеджер банку зобов’язаний перевірити особу позичальника не лише документально, а й зателефонувавши її рідним чи колегам. Якщо їх покази щодо намірів особи взяти кредит не збігатимуться з інформацією псевдозаявника, у позиці може бути відмовлено до з’ясування додаткових деталей.

Завдяки новітнім цифровим технологіям онлайн кредити не менш захищені, ніж звичайні, що видаються за фізичної присутності особи.

Якщо шахрайська схема вдасться, довести свою непричетність до боргу буде досить складно. У більшості випадків знадобиться розслідування, що супроводжується значними втратами часу, нервів та фінансів. Тому краще запобігти незаконному використанню персональних даних для отримання кредиту за допомогою простих рекомендацій:

  • не надавати оригінали чи завірені копії особистих документів, фотографії стороннім особам;
  • зберігати документи у надійному, захищеному місці, в тому числі без доступу туди малих дітей, які випадково й неумисно можуть розповсюдити конфіденційну інформацію;
  • надавати свої дані стороннім людям лише після ретельної перевірки їх повноважень, приналежності до відповідних структур і роз’яснення мети використання ваших даних.

Перевірити свою кредитну історію можна у базі даних Українського бюро кредитних історій.

У разі виявлення факту шахрайства з кредитом, потрібно терміново звернутися до поліції та порушити кримінальну справу.

 

 

 

 

 

 

Читайте також