Чому гинуть кімнатні рослини: поради квітникарів

Дуже прикро, якщо здорова і міцна рослина стає зморщеною, тьмяною, скидає листя і квіти.

Прив'ялі квіти являють собою сумне видовище, але якщо для зрізаного букета це природний процес, то для багаторічника в горщику — небезпечна ситуація. Дуже прикро, якщо здорова і міцна рослина стає зморщеною, тьмяною, скидає листя і квіти або, того гірше, на ній або в ґрунті заводяться бридкі комахи. Найчастіше така ситуація виникає у недосвідчених або ледачих квітникарів. Втім, і знавці іноді зазнають фіаско, намагаючись повернути до життя улюблену рослину, інформує Ukr.Media.

Як запобігти загибелі рослини? Сьогодні ми розберемося в основних причинах невдач любителів кімнатних квітів.

Неправильний вибір рослини

Якщо ви купили прекрасний квітучий примірник, а через кілька днів він став зовсім не таким, яким ви бачили його на вітрині магазину, значить, купівля, швидше за все, була спонтанною. Купуйте рослину, тільки якщо ви все про неї знаєте і можете оцінити, чи впораєтеся з її вирощуванням чи ні. Якщо ви новачок у квітникарстві, почніть з простого — з найстійкіших і невибагливих рослин.

Не забувайте про те, що рослини для додання товарного вигляду обробляють гормонами, інтенсивно підгодовують, а листя для блиску обприскують спеціальними розчинами. Не дивно, що такий ось «зелений наркоман» важко адаптується в інших умовах і в результаті гине.

Невідповідне місце для рослини

Передусім, потрібно знати як правильно розмістити рослини у своїй квартирі, адже без достатньої кількості світла або, навпаки, при його надлишку вони в кращому випадку втратять вигляд, а в гіршому — загинуть.

Витягнуті стебла, дрібні листя, поганий ріст, зелене листя замість строкатих — зовнішні прояви нестачі світла.

Крім світла, на здоров'я кімнатних вихованців впливає температура і вологість повітря. У тому місці, де ви вирішили помістити рослину, вони повинні відповідати його потребам. Особливу увагу цьому питанню потрібно приділити в холодну й темну пору року, подумати про додаткове освітлення і прохолодне місце. Взимку в умовах кімнати перегріти і пересушити рослину легко, а при підвищеній температурі розвиток більшості рослин сповільнюється.

Також в період роботи центрального опалення взимку або у спекотну погоду влітку різко знижується вологість, що має згубний вплив, наприклад, для тропічних рослин. Про нестачу вологи говорять пошкоджені по краях листя, їх сухі кінчики, опадання листя, бутонів і квіток, а також їх зміна — блискуче листя стає матовим.

Помилки поливи і неправильний вибір ґрунту

При надлишку вологи рослина млява, кінчики листя стають жовто-коричневими, а ближче до початку листка мають жовту облямівку і, нарешті, вони в'януть і обпадають. Рослини не можна ні пересушувати, ні заливати. Важливо поливати рослину тільки тоді, коли верхній шар ґрунту виглядає сухим. А якщо ви бачите, що ґрунт пересох, повністю занурте горщик на деякий час у воду.

До речі, стінки глиняних горщиків мають пори, і вода через них випаровується швидше, ніж з пластикових горщиків.

 

Дуже часто невідповідність ґрунтової суміші є причиною незворотних наслідків. Якщо ви не вмієте змішувати субстрат самі, купіть готовий з відповідним складом. Щоб не застоювалася вода, не забудьте про дренаж на дні горщика.

Хвороби і шкідники

Хвороби рослин спричиняють різні бактерії і гриби. При бактеріальному ураженні найчастіше жовтіють і відмирають нижні листки, а при ураженні грибком на листках з'являються плями або наліт. Якщо листя скручуються, жовтіють і обпадають, на них помітні липкі виділення, плями, павутина, деформуються верхівки пагонів або навколо рослини літають дрібні чорні мушки — все це ознаки ураження шкідниками.

У будь-якому випадку рослину можна врятувати: при хворобі обробити бактерицидним або фунгіцидним засобом, а інсектициди і акарициди використовувати від шкідників.

Пересадка

Пересадку рослини переносять по-різному: одні майже ніяк не реагують, а інші дуже довго хворіють. Перевалка вважається більш щадним методом для чутливих примірників.