Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Для рівнян, які зібралися до Польщі: чого не варто брати з собою, а що можна перевозити і в якій кількості?

Ті, хто часто подорожують, природно стикаються з питанням, яке їх турбує – що і скільки дозволено перевозити через українсько-польський кордон? Яка кількість продуктів, цигарок, алкоголю, готівкових грошей, ноутбуків з піратським софтом і т.п. не викличе лишніх запитань у прикордонників чи митників? Ця стаття допоможе Вам у цьому розібратись. Повідомляє портал "Найкращі закупки в Польщі".

При перетині кордону потрібно пройти два види контролю – митний та паспортний. Це необхідно зробити як із сторони України, так і зі сторони Польщі. Перевіряючи паспортні дані, прикордонники обох держав можуть попросити у вас назвати дату народження, своє прізвище, місце народження чи місце проживання, або ж попросити пред’явити страховку чи документ, що підтверджує, причину виїзду/в’їзду. Це лише формальність, але відповідну інформацію потрібно мати біля себе, про всяк випадок, щоб не затримувати процедуру контролю. На митному контролі йде перевірка вашого багажу на предмет перевезення заборонених продуктів і речей, чи перевищення їх дозволеної кількості. При перевірці люди, які бажають потрапити в Польщу, мають обов'язково усно розказати митникам про все, що перевозять.

 І так, почнемо. Що можна, а що заборонено перевозити до Польщі  та України:

Алкоголь та тютюнові вироби

Майже завжди одним з перших питань тих, хто мандрує за кордон, є «Скільки можна перевезти алкоголю та цигарок?».

При перетині кордону з Польщею особам, які вже досягнули 17 років,? можна провезти:

— 1 літр міцних алкогольних напоїв (міцність більше ніж 22,3 %);

— 2 літри середньої міцності алкогольних напоїв (міцність менша 22,3 %);

— 40 цигарок (дві пачки) або 50 грамів тютюну для куріння. При перетині повітряним транспортом – не більше 200 цигарок (10 пачок).

Перевезення алкоголю та цигарок строго контролюється. Митник обов’язково запитає про їх наявність та ретельно перевірить багаж. Краще казати все так як є і не порушувати дані норми, бо при виявленні свідомо схованої продукції та перевищення дозволеної норми отримаєте штраф (десь 50 € за блок цигарок) з конфіскацією даної продукції. В гіршому випадку можуть анулювати візу та депортувати з ЄС на 5 років.

Якщо ж ви випадково перевозите алкоголь та/або тютюн понад встановлений ліміт, то краще просто повідомити митника та викинути, а не випробовувати долю.

 

На територію України особи, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби без сплати митних платежів та без письмового декларування з розрахунку на одну людину:

- 200 сигарет або 50 сигар, або 250 г тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 г;

- 5 л пива, 2 л вина, 1 л міцних (із вмістом спирту більш ніж 22%) алкогольних напоїв.

У митному кодексі є нововведення: якщо турист, який ввозить алкогольні напої та тютюнові вироби на Україну, був відсутній у державі менше, ніж 24 години, товар не звільняється від мита, незалежно від його кількості.

 

Продукти харчування

З 2009 року Польща, як країна Європейського Союзу строго заборонила ввозити:

— молоко та молочні продукти (йогурт, сир, масло і т.ін.);

— м’ясо та  м’ясні продукти (балик, ковбасу та інші продукти тваринного походження);

— сало;

— шоколад;

— консерви.

Але є деякі виключення – це дитяче харчування, риба, морепродукти та 5 кілограмів? свіжих овочів та фруктів.

Ковбаси та сало можна перевозити в малій кількості та порізаними шматками для власного споживання. Тобто, якщо перевозити канапки з ковбасою чи салом для угамування голоду під час поїздки, то не потрібно хвилюватись за можливий штраф.

Водночас, при перевезенні консервації чи різних продуктів «про запас», митник чи прикордонник може на власний розсуд вирішувати чи перевищені дозволені норми і приймати рішення? – вилучати ці продукти чи ні.

 

В Україну дозволено ввозити продукти для власного споживання на суму, що не перевищують суму 200 євро на одну особу:

— в упаковці виробника, призначені для роздрібної торгівлі: в кількості не більше, ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує 2 кг, кожного найменування;

— без упаковки – в кількості, що не перевищує 2 кг кожного найменування;

— без упаковки – неподільного продукту, готового до безпосереднього вживання, в кількості не більше, ніж по одному найменуванню.

 

Техніка

При перевезенні через кордон Польщі різного виду техніки та електронних пристроїв існують деякі моменти, на які потрібно звернути увагу.

Якщо у вас при перетині кордону пристрої для особистого користування (ноутбук, фотоапарат, смартфон і т.п.), то на митниці не буде зайвого клопоту. Та якщо у вас техніка в декількох екземплярах, та ще й запакована, то у митних працівників виникнуть запитання стосовно призначення цієї техніки. У такому випадку слід задекларувати майно. Декларація є доказом того, що і скільки ви вивезли з України і при поверненні назад, допоможе уникнути подвійного оподаткування. Можна навести такий приклад: якщо ви перетнули кордон Польщі з ноутбуком купленим в Україні, то при поверненні назад вас можуть примусити заплатити ПДВ, як за польський товар. Але таке буває рідко…

Щодо чуток на рахунок перевірки програмного забезпечення на наявність ліцензії. Перевірки бувають, але трапляються дуже рідко.

Якщо ж ви дійсно придбали техніку Польщі, то при поверненні в Україну Вам можуть запропонувати сплатити мито за товар.  В даному випадку ви можете уникнути подвійного оподаткування, повернувши сплачений у Польщі податок на додану вартість (23% від вартості товару) за допомогою TAX FREE. Інший варіант – доводити, що цей товар є для особистого користування (наприклад, в межах норми – 2 комп'ютери). Пам'ятайте, що оподаткуванню не підлягають товари загальною вартістю 500 євро, при загальній вазі до 50 кг.

Ці норми діють, якщо Ви перебували за кордоном понад 24 год. Детальніше читайте нижче в розділі "Зміни в законодавстві від 01.01.2018".

Переважно при перевезенні техніки особистого користування, зайвих труднощів чи питань не виникає.

 

Гроші

В Польщу без заповнення декларацій дозволяється перевозити будь-яку валюту в еквіваленті 10 000 євро (на одну особу).

Слід також пам’ятати, що відносно часто польські прикордонники запитують про наявність з собою достатньої суми коштів для існування на час запланованої поїздки. Якщо запланований термін перебування на території Польщі ?до 3 днів,? то Ви повинні володіти фінансовими засобами необхідними для покриття коштів на проживання, харчування, пересування територією Республіки Польща, в розмірі не менше 300 злотих, або еквівалент даної суми в іноземній валюті.

Ви повинні бути готові, що Вас попросять пред’явити кошти. Якщо всі гроші знаходяться на платіжній картці, то необхідно або показати актуальну банківську виписку про залишок коштів або доведеться йти до найближчого банкомату та показувати баланс на екрані. Тому, краще мати хоча б якусь мінімальну кількість грошей готівкою, а вже інше на пластикових (кредитних) картках.

Іноземці, які мають намір навчатися або продовжувати своє навчання в Польщі повинні мати кошти на забезпечення мінімальних потреб в сумі не менше 543 злотих на кожен місяць свого перебування в Польщі (або рівнозначну суму в інших валютах).

Також, іноземець, що перебуває в Польщі сам або з членами родини, які є у нього на утриманні, повинен мати кошти для покриття утримання в сумі не менше ніж по 457 злотих на себе та на кожного члена родини (на кожен місяць побуту в країні).

Незалежно від віку, без письмового декларування на митниці, фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за її межі готівку в сумі максимум?10 000 євро. Якщо ж сума більша, то необхідно пред'явити довідку з банку, що ця сума знята з вашого особового рахунку. Банківські метали вагою до? 500 г (у вигляді зливків і монет) потрібно декларувати у повному обсязі. Для перевезення дорогоцінних металів вагою понад 500 г існує спеціальна процедура.

 

Ліки

Поїздки за кордон бувають різні, але в кожному разі дорожня аптечка це та річ, яку не можна залишити вдома. Те, що перевозити ліки заборонено – вигадка. Але це й не така проста задача. Якщо у вас стандартний набір ліків (болезаспокійливі, жарознижуючі, засоби від застуди, від розладів шлунково-кишкового тракту, антибактеріальні пластирі та серветки), то зазвичай усі ці препарати можна перевозити через кордон без зайвих клопотів, якщо це не вказує на їх використання в комерційних цілях, а саме «п’ять найменших лікарських форм препарату».

Також в цей список можна включити ті ліки, які людина приймає особисто. Проте на всі спеціалізовані лікарські засоби необхідно мати рецепт продубльований англійською мовою. У ньому мають бути зазначені міжнародна назва препарату, дозування і схема прийому ліків. Рецепт має бути виданий на ваше ім'я та завірений печаткою лікаря, або відповідного закладу охорони здоров'я. Можливо, їх доведеться навіть задекларувати перед проходженням митниці. Існують певні списки наркотичних і психотропних речовин, які заборонені, або обмежені. До цих ліків відносять практично всі седативні і ефедриновмісні препарати. У випадку їх життєвої необхідності, кількість наявного препарату не повинна перевищувати сумарного дозування, розрахованого за рецептом. Детальну інформацію про ліки, які можна перевозити через кордон, дізнавайтесь у митній службі.

В Україну дозволяється ввозити не більше 5 упаковок одного найменування лікарських засобів, за винятком наркотичних або психотропних засобів.

Якщо необхідно перевезти більше препаратів (відповідно до призначеного курсу лікування), то дозволено завозити ліки в кількості, яка вказана у рецепті. Рецепт видається на ваше ім'я та повинен бути завірений печаткою лікаря або відповідного закладу охорони здоров'я.

При ввезені на територію України психотропних та наркотичних засобів потрібно мати дозвіл Міністерства охорони здоров'я.

 

Тварини

Через кордон у країни Євросоюзу можна перевезти не більше п’яти домашніх улюбленців. За правилами ЄС на тварин необхідно мати свідоцтво про стан здоров’я з відміткою про вакцинацію проти сказу та інші необхідні щеплення, а самі тварини повинні бути підписані електронним ідентифікатором (помічені маркованими мікрочіпами). Також необхідно буде заповнити декларацію про тимчасове вивезення тварин і повернення їх назад. Даний документ пред’являється при поверненні тварин з території ЄС. Перевезення тварин через кордон можливе у визначених пунктах пропуску.

Якщо ви перевозите в Україну домашніх улюбленців придбаних за кордоном, то вам необхідно мати ветеринарний паспорт і ветеринарне свідоцтво за формою Ф-1, видане не пізніше, ніж за 72 години до перетину кордону.

 

Різне

Подарункові товари та товари, що призначені для власних потреб, не підлягають оподаткуванню при перетині кордону в тому випадку, якщо їх загальна сума не перевищує 300 євро (особам до 15 років – 150 євро). При перетині повітряним чи морським транспортом? – 430 євро.

Зрізані декоративні рослини до 50 штук не підлягають митному контролю на кордоні

В цілому, перетинаючи кордон машиною, на територію України без оподаткування дозволяється ввозити товару на суму загальною вартістю до 500 євро, при загальній вазі до 50 кг на людину. У цю категорію не входять предмети особистого користування (2 комп'ютери і 3 флеш-карти, 0,5 л туалетної води та/або 100 г парфумів), але відносяться сувеніри, подарунки, тощо. Повітряним шляхом – на суму 1000 євро, ліміт ваги товарів визначається авіаперевізником. Проте з 01.01.2018 при цьому існують певні обмеження (див. нижче).

Цінні речі - витвори мистецтва та рідкісні книги, які мають культурну та історичну цінність, підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню.

Для ввезення на територію України вибухових матеріалів, вогнепальної та холодної зброї, а також засобів самозахисту, наприклад, газових балончиків, необхідний дозвіл МВС України.

 

Зміни в законодавстві від 01.01.2018

Починаючи 1 січня 2018 року, набули чинності змін до Митного кодексу України, які встановлюють додаткові обмеження на безмитне ввезення товарів на територію країни.

Відповідно до них, при в’їзді в Україну наземним транспортом, не оподатковуються товари загальною вартістю до 500 євро і вагою до 50 кг при умові, якщо особа була відсутня в країні більше ніж 24 години та в’їжджає не частіше одного разу протягом 72 годин.

Якщо не дотримуватись зазначених часових обмежень, то без сплати мита дозволено провозити товари вартістю до 50 євро при вазі до 50 кг.

 

Пам’ятайте, в Польщу заборонено ввозити:

— наркотики, наркотичні та психотропні речовини;

— зброю, боєприпаси, вибухові, ядерні та радіоактивні речовини, хімічні та токсичні продукти;

— тварини та рослини, що знаходяться під загрозою зникнення, а також отриманої від них продукції;

— порнографічні матеріали, піратську продукцію та товари, які порушують права інтелектуальної власності;

— пам’ятки старовини (дозволяється при наявності дозвільних документів та декларуванні).

 

В Україну заборонено ввозити:

— харчові продукти без сертифікату про відповідність;

— друковані та відеоматеріали, що пропагують насильство, расизм та війну;

— наркотики, наркотичні та психотропні речовини;

— вибухонебезпечні та отруйні речовини.

 

Нагадаємо, що інші продукти чи речі та ті, які перевищують ліміти, вимагають додаткового декларування та підлягають оподаткуванню. Закликаємо не порушувати даних правил, щоб не затримуватись на кордоні та не отримати штрафу, або, в гіршому випадку, заборони в’їзду до країни та депортацію терміном на 5 років. Тому готуйтеся до закордонної подорожі заздалегідь, продумавши, які товари взяти та як їх подати, щоб все відповідало чинним правилам та нормам.

Читати також