Другий передріздвяний сезон 32-річна Олена Перетятко із Дубна на Рівненщині виготовляє святкових скандинавських гномів. За цей час зробила таких понад шість десятків. Деякі віддає на благодійні ярмарки, решту — продає та частину грошей спрямовує на підтримку армії. Жінка у березні 2024 року втратила на війні чоловіка і зараз творчість для неї — це відрада та можливість допомагати іншим.
Повідомляє Суспільне.
Майстриня Олена Перетятко творчістю займається з дитинства, але захоплення з виготовлення скандинавських гномів з'явилося минулого року.
"Зробила, вони не дуже в мене вийшли... І я подумала — все, більше не буду робити. Було дуже важко, я перші робила, мабуть, тиждень. Руки трусилися, але нічого. З одної парочки все почалося — і тепер не можу зупинитися", — пригадала майстриня.
Олена Перетятко розповіла, що минулого року її гноми були у військовій формі. Але після того, як у березні 2024 року її чоловік Олег загинув на війні, більше такі не робить, лише святкові та патріотичні:
"Я ніколи не думала, що знову робитиму гномів. Але мене на це потягнуло, чи чоловік підштовхнув. Я зробила парочку — і зрозуміла, що трохи відволікаюся, що мені легше. Тим паче, що працюю біля портрета чоловіка".
Жінка додала, що чоловік був першим поціновувачем її робіт. Нині вона працює у кімнаті, яку облаштувала в пам'ять про нього.
"Він був військовим до мозку кісток: це для нього була не тільки робота, а і його захоплення. Навіть якщо глянути його вбрання, то цивільного значно менше, ніж військового. Він казав, що навіть після перемоги обов'язково буде служити, в іншому він себе не бачить. Чоловік завжди хвалив мої вироби. Навіть якщо воно й не дуже гарно виходило, то він завжди хвалив і казав, що йому дуже подобалося. Це додавало мені сил та енергії. І мені ще хотілося їх робити, бо знала, що чоловік скаже, що вони гарні", — поділилася Олена.
Серед гномів — і вікінги, які, зі слів жінки, нагадують про чоловіка:
"Всі ідеї гномиків — із моєї голови, ідею з вікінгом — позичила. Коли побачила такий в інтернеті, то відразу цим загорілася, адже в мене чоловік їх дуже любив. Я знаю, що йому це б сподобалося, він був би в захваті".
За два передріздвяні сезони жінка створила понад 60 гномів. Деякі віддає на благодійні ярмарки, решту — продає, а частину грошей спрямовує на підтримку армії. Додає, що старається, щоб кожна робота була оригінальною:
"Якщо сісти робити парочку гномів, то це займе один день. Якщо вже дуже є настрій, то можу за день дві парочки зробити. Але загалом це не дуже легко, адже треба все виміряти, вирізати, зшити".
Майстриня показала, одні з найпопулярніших варіантів іграшок.
"Така ідея прийшла в мою голову неочікувано, коли думала, що цікаве національне зробити. Були жовто-блакитні, але їх не дуже розкуповували. А от у вишиванках — подобаються людям. Я обов'язково, коли віддаю гномиків, то додаю до них смаколики або колосок. І пишу, нехай вони приносять щастя в новій сім'ї. Бо для мене вони, як члени сім'ї. Мабуть, так само, як і для тих, хто їх купує", — пояснила Олена Перетятко.
Вона додала, що великі гноми, які стоять, мають висоту від 55 до 75 сантиметрів. Окрім них, є ще й маленькі:
"У мене лишалися шматочки від великих гномів. І я придумала зробити з них маленькі. Така ідея виникла для волонтерки, куди вирішила давати по парочці. До речі, навіть з Ізюму замовляли цих малюків — і вони поїхали в сім'ю в Ізюм".
Пів року тому майстриня почала плести бісером. Розповідає, що є в доробку гердани, браслети, сережки, які також передає в місцеву волонтерську організацію для ярмарків та аукціонів.
На полицях серед іграшок — нагороди чоловіка. Олена зазначила, що п'ять дали при житті, одну — посмертно, нині чекає на нагороду "За мужність" і збирає гроші на дрон в пам'ять про свого чоловіка. Свої роботи жінка виставляє у соцмережах.