Науковці Нобельського НПП зафіксували новий червонокнижний вид іхтіофауни.
Минулого тижня наукові співробітники Нобельського НПП проводили іхтіологічні дослідження на річці Веселуха. Використовуючи метод опитування рибалок-любителів та аналізу їхніх уловів, науковці зробили важливе відкриття: у водоймі було вперше виявлено яльця звичайного (Leuciscus leuciscus) – новий для цієї водойми вид, занесений до Червоної книги України.
У дослідженнях зафіксували дві особини цієї риби. Один із рибалок, який випадково впіймав яльця, повідомив науковцям про свій улов, в якому були невідомі йому види риб. Фахівці парку зафіксували та встановили їхню видову приналежність, а також пояснили про вразливість цього виду, його охоронний статус та повну заборону на вилов. Завдяки проведеній роз’яснювальній роботі рибалка випустив яльця назад у природне середовище.
Ялець звичайний – це прісноводна річкова зграйна придонна риба родини коропових. Вид занесений до Червоної книги України з природоохоронним статусом «вразливий», а також до списку МСОП та Європейського червоного списку.
В Україна цей вид риби раніше був поширений фактично в усіх великих річках і в їх додатковій системі, а також у проточних озерах. Чисельність популяції яльця почала знижуватися через зарегулювання стоку річок, зміну хімічного складу води та надмірний вилов. Цей вид риби вимогливий до гідробіологічного режиму водойм – він не переносить забруднень.
Ялець звичайний віддає перевагу ділянкам річок завглибшки до 1 м з чистою проточною водою, обирає місцевість з піщано-мулистим дном. У довжину ця риба досягає 10-15 см, а його тривалість життя – до 8 років. Тіло видовжене, низьке, ледь стиснуте з боків. Спина темна, від темно-сірого або оливково-зеленуватого до чорного кольору, боки – світло-сірі, зі сріблястим виблиском, а черево – світло-сріблясте. Спинний і хвостовий плавці сірі, грудні й черевні – блідо-жовті або жовтувато-червоні, райдужка очей жовтувато-помаранчева.
Статевої зрілості ялець звичайний досягає на третьому році життя. Нерест починається наприкінці березня і триває іноді до кінця травня. Місця для нересту обирають на мілині із кам’янистим дном. Майже все літо яльці тримаються косяками на бистрина і мілинах, де інтенсивно живляться водоростями, личинками комах, молюсками, ракоподібними. З настанням осені запливають на глибші ділянки, але не припиняють живитися доти, доки температура води не знизиться до 4-3°.
Нагадуємо! Відповідно до Правил любительського рибальства, забороняється лов риби та інших водних біоресурсів, занесених до Червоної книги України. За порушення заборони передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу.
Це відкриття підкреслює важливість охорони природних річкових екосистем і активної співпраці між науковцями, рибалками та місцевими громадами.
Автор фото: Володимир Зубкович