Найчастіше фітофтора вражає пасльонові культури – картоплю, томати, перець та баклажани. Перші ознаки захворювання виглядають так: листя буріє, покривається борошнистим нальотом (спорангіями) і скручується. Спори грибка рухливі: якщо пройшов дощ або випала рясна роса, з крапельками води вони стікають у ґрунт і заражають підземні органи рослин, одночасно утворюючи нові спори, які так само легко розносяться.
Фітофтора на картоплі
Профілактика фітофторозу
При ураженні 10% листя на картопляному кущі хворобу зупинити вже неможливо, і врожай з такого куща ви, швидше за все, втратите. Щоб цього не сталося, не забувайте про профілактику.
По-перше, потрібно удобрювати картоплю фосфорно-калійними добривами, і найкращим з них є попіл. По-друге, за сезон картоплю слід кілька разів підгорнути, щоб над бульбами утворився товстий шар землі, що захищає їх від ураження. По-третє, приблизно за 10 днів до викопування картоплі потрібно зрізати з кущів бадилля, щоб з нього на бульби не потрапили спори.
Урожай картоплі потрібно збирати тільки в суху погоду, а не як роблять багато городників: чекають, доки почнуться осінні дощі. І найголовніше: вирощуйте тільки стійкі до фітофтори сорти і садіть тільки здорові бульби.
Хімічні препарати
З хімічних препаратів для знищення фітофтори можна використовувати Ридоміл Голд. Обробку слід починати до цвітіння, в період утворення на картоплі листя, а через два тижні потрібно зробити повторну обробку. Потім необхідно змінити препарат, щоб запобігти розвитку резистенції. Наприклад, два наступні обприскування з інтервалом у два тижні можна зробити фунгіцидом Скор – у нього інша діюча речовина.
Незважаючи на те, що системні фунгіциди проникають у тканини і діють досить довго навіть у дощову погоду, бажано все ж таки проводити обробку при низькій вологості повітря.
Фітофтороз томатів
Розвиток захворювання
Більшість помідорів уражається фітофторою і починає гнити, не встигнувши навіть порозовіти. Поширюється це захворювання у другій половині літа, коли контраст між денною спекою та нічною прохолодою стає різкішим. А тим більше, коли випадає роса. Спочатку симптоми хвороби виявляються на нижньому листі куща, яке знаходиться ближче до вологої землі, а потім хвороба розвивається на всій рослині, у тому числі і на зав'язі.
Профілактика
У другій половині літа починайте вносити під томати фосфорно-калійне добриво – попіл. Навіть надлишок попелу не завдасть шкоди вашим помідорам. Вирощуйте сорти томатів з високою стійкістю до фітофтори. На пакетиках з насінням має бути написано: стійкий до фітофторозу.
Щодо поливання: у нас прийнято поливати рослини ввечері, мовляв, за ніч вони добре насичуються вологою. Але томати краще поливати якраз зранку і тільки під корінь, тоді навіть якщо якась волога потрапить на вашу рослину, то протягом дня вона висохне. Намагайтеся не загущувати грядку із томатами. Часто під час висаджування здається, що між невеликими саджанцями дуже багато простору, але томати швидко виростають, і проміжки між кущами значно скорочуються.
Тому висаджуйте томати строго за рекомендованою фахівцями схемою, яка розроблена як для низькорослих компактних, так і високорослих розлогих сортів. Якщо картопля, томати, перець і баклажани ростуть на вашій ділянці в безпосередній близькості одне до одного, фітофтора швидко пошириться по всіх пасльових культурах, тому намагайтеся їх саджати якомога далі між собою.
Хімпрепарати від фітофтори
Всі грибкові захворювання, у тому числі і фітофтороз, дуже не люблять препаратів, що містять мідь. Наприклад, у Чемпіоні діюча речовина – гідроокис міді, тому він чудово впорається з фітофторою. З новітніх препаратів ефективні ті ж самі Ридоміл Голд і Скор, які потрібно чергувати, тому що грибкові захворювання мають властивість звикати до того самого фунгіциду.
Але можна боротися з фітофторозом і дешевше, наприклад, мідним купоросом: третину чайної ложки (2 г) цього перевіреного часом засобу розчиніть у відрі води, додайте, як прилипач, 200 г натертого господарського мила і обприскайте помідори. Майте на увазі, що останню обробку хімічними препаратами можна робити не пізніше ніж за 20 днів до збирання врожаю.
Народні засоби
Хімія річ хороша, але багато городників від неї відмовляються і застосовують народні засоби боротьби з фітофторозом. Якщо ви виявили захворювання на томатах у початковій стадії, обірвіть уражене листя і обприскуйте кущі розчином 1 склянки кухонної солі в 10 л води. Висохнувши, сольовий розчин створить на поверхні захисну плівку. Однак перший же дощ цю плівку змиє і вам доведеться повторити обробку.
Є ще один хитромудрий спосіб, який успішно застосовують деякі садівники: обробляють помідори розчином 20 таблеток трихополу в 10 л води. Такі обробки слід проводити кожні 10 днів. Деякі садівники використовують гриб трутовик, який паразитує на деревах. Його дрібно нарізають, заливають 1 л окропу, дають розчину охолонути і обприскують ним уражені рослини. І ще один нетрадиційний спосіб: купіть 1 л молочної сироватки, додайте в неї 10-20 крапель йоду, обробіть томати, і збудник фітофторозу на деякий час відступить.