Холодну юшку з Рівненщини запропонують до переліку нематеріальної культурної спадщини

Холодну юшку з Рівненщини запропонують у перелік нематеріальної культурної спадщини – спершу області, а потім і України.

Про це повідомив голова Рівненської облради Андрій Карауш.

"Одразу скажу: це не потребує жодних фінансових затрат, водночас – важливий крок для збереження елементу ідентифікації певної території. Так ми офіційно підтвердимо, що воно – наше", - зауважив Андрій Карауш.

Документально процес планують розпочати на початку 2025 року, розповіла очільниця Рівненського обласного центру народної творчості Ірина Рачковська. ЇЇ чоловік Ярослав, до речі, є місцевим носієм традиції та з 2020 року займається популяризацією страви.

Побутує холодна юшка в Березнівській, Соснівській, Рокитнівській і Корецькій громадах. Основними інгредієнтами страви є сушені гриби й риба, часто – оселедець. На Рівненському Поліссі юшка спершу була обрядовою стравою, бо готувалася на Святвечір. Зараз її часто готують і на весілля.

"Популяризація цієї гастрономічної родзинки Рівненського Полісся триває. До прикладу, вчора у селі Зірне відбувся фестиваль "Холодна юшка у пана Малинського", його провели у парку графа Емануеля Малинського — він був польсько-французьким аристократом і фактично його родині село Зірне завдячує своїм розвитком. Фестиваль мав і благодійну складову, на потреби ЗСУ зібрали 50 тисяч гривень", - повідомив Андрій Карауш.

Як відомо, до національного переліку НКС із Рівненщини наразі внесені такі традиції: виготовлення та гра на дудці-викрутці, наряджання могильних хрестів, приготування голубців із млинцями по-радивилівськи, бортництво, водіння Куста.

Читайте також