Майже 700 млн років: що відомо про одне з природних чудес Рівненщини

У Головинській громаді можна побачити унікальну пам'ятку природи, яку занесено до 7 чудес Рівненщини. Ідеться про всім відомі Базальтові стовпи.

Цікаву історію пам'ятки розповіли в Управлінні культури і туризму Рівненської ОДА в межах проєкту "Рівненщина на смак".

Це природне диво знаходиться в селі Базальтове Головинської сільської ради Рівненського району, де вже понад сто років видобувають базальт, яким вимощено площі європейських столиць у Парижі, Лондоні, Брюсселі, Варшаві та Відні.

Це місце називають Яновою долиною. Його створила природа, а люди лише доповнили образ, який сьогодні приваблює численні екскурсійні групи та відпочивальників. Тут купаються в смарагдовому озері, що виникло після затоплення кар'єру підземними водами на місці видобутку.

Базальтовим стовпам майже 700 млн років. Науковці стверджують, що такого феномену більше ніде немає у світі. Висота стовпів сягає від 60 сантиметрів до 30 метрів. Після завершення робіт із видобутку каменю деякі стовпи просто залишили як згадку про неперевершені творіння природи.

Є версія, що Базальтові стовпи - магматична порода, яка в процесі природоутворення розкололася на прямокутні колони. У зрізі колони мають різні форми: від чотиригранної до восьмигранної. Особливість базальту в тому, що він розколюється майже на рівні прямокутні частини.

Поклади базальту знайшли у XVIII ст., коли ця територія ще належала Польщі. Почалося видобування каменю у 1861 році. Його обробляли та використовували для бруківки й облицювання стін.

Коли видобуток у цьому кар'єрі закінчили, величезну яму заповнили підземні води. Глибина цього рукотворного озера місцями сягає до 30 м. Через гліцериновий склад води та велику кількість водоростей, які оселилися на дні, озеро набуло смарагдового кольору. Хоча офіційно купатися тут заборонено, але це не спиняє численних туристів, охочих зануритися у воду неймовірно гарного кольору.

Посеред озера можна побачити острівець, який називають "Островом кохання". Таку назву дали йому тому, що він має форму серця. Поряд із затопленим кар'єром досі працює підприємство, яке продовжує видобувати базальт.

Нині базальту знайшли більш ширше застосування. Цей камінь використовують не лише для виготовлення дорожнього покриття, пам’ятників, облицювальних робіт, але й для створення окремих частин космічних скафандрів і костюмів рятувальників. Камінь має також теплоізоляційні властивості.

Базальтові стовпи вважають пам'яткою місцевого значення з 1972 року. Це місце досі цікаве для дослідників стратиграфії, петрографії, мінералогії, палеовулканізму.

Читайте також