За рік мобільні бригади Рівненського обласного перинатального центру та Рівненського протипухлинного центру здійснили 255 виїздів регіоном, обстеження пройшли понад 7 500 жінок. Більшість отримали направлення на додаткові обстеження та повторні консультації.
За даними медиків, на Рівненщині під час профілактичного огляду у 20% жінок виявляють підозру на патологію шийки матки (РШМ). Загалом, станом на 1 січня 2024 року на обліку в Рівненській області з підтвердженим діагнозом РШМ перебуває 1 812 жінок. Наймолодшій пацієнтці — 21 рік.
Вакцинація проти вірусу папіломи людини та регулярні профілактичні обстеження можуть повністю запобігти розвитку раку шийки матки. Впродовж місяця обізнаності про РШМ фахівці Рівненського обласного Центру контролю та профілактики хвороб інформують населення під час мобільних виїздів про важливість профілактики та раннього виявлення цієї хвороби.
Згідно з даними Національного канцер-реєстру, в Україні реєструється близько трьох тисяч випадків злоякісних новоутворень шийки матки щорічно. Зокрема, у 2023 році загальна кількість вперше зареєстрованих випадків захворювання на рак шийки матки (РШМ) становила 2 962 випадки.
РШМ — один із найагресивніших видів раку. Водночас запобігти йому можна, вакцинувавшись проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) і регулярно проходячи профілактичні скринінги та огляди. Для створення ефективної системи боротьби з раком шийки матки в Україні з 1 січня 2025 року впроваджено порядок проведення скринінгу та ранньої діагностики.
Рак шийки матки може не проявляти ознак і симптомів, або вони можуть бути не очевидними. Найбільш поширені з них:
- нетипова вагінальна кровотеча, у тому числі після менопаузи, після статевого акту або між регулярними менструаціями;
- зміни вагінальних виділень;
- біль або дискомфорт під час статевого акту;
- незрозумілий біль у попереку або між тазостегновими кістками.
Ці симптоми можуть бути причинами й інших захворювань, але єдиний спосіб пересвідчитися — звернутися до лікаря та пройти обстеження.
Перевіреними дієвими методами боротьби з раком шийки матки на всіх етапах надання допомоги є:
- вакцинація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ),
- скринінг і лікування передракових станів,
- раннє виявлення й невідкладне лікування інвазивного раку на ранніх стадіях.
Нагадаємо, Міністерство охорони здоров'я ініціює зміни до Національного календаря профілактичних щеплень, які будуть впроваджені з 2026 року. Головна зміна стосується введення до Національного Календаря профілактичних щеплень однократної вакцинації проти ВПЛ (вірусу папіломи людини) для дівчат віком 12-13 років. Наразі у проєкті змін щеплення проти ВПЛ запропоновано внести як обов’язкове та безоплатне.
Наразі громадське обговорення проєкту наказу МОЗ «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні» триває. Детальніше з запропонованими змінами можна ознайомитись тут. Зауваження та пропозиції у вигляді порівняльної таблиці можна надсилати протягом 30 днів з дати публікації проєкту наказу у письмовому або електронному вигляді на адресу Міністерства охорони здоров’я України: вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601, (e-mail: moz@moz.gov.ua).