На Рівненщині помітили рідкісну червонокнижну орхідею (ФОТО)

Ілюстративне фото

На території Нобельського національного природного парку розквітла гніздівка звичайна – орхідея, занесена до Червоної книги України.

Вперше цей червонокнижний вид зафіксували на території парку в минулому році. А цьогоріч, під час польового виїзду, інспектором з охорони природно-заповідного фонду було зафіксовано нове місцезростання гніздівки звичайної.

Її латинська назва утворена від грецького слова, що означає «гніздо», за схожість сплетіння її коренів із пташиним гніздом.


Ця рослина має жовтий колір, бо повністю позбавлена хлорофілу. Росте у тінистих листяних, мішаних, рідше соснових лісах.

Тривалий час рослина розвивається під землею. Лише на 9-10 рік формує наземний квітконосний пагін. Він на 20-30 см здіймається над торішнім листям. Стебло вкрите буруватими лусками – це все, що лишилося від листя. Квіти зібрані в густу китицю, за кольором не відрізняються від стебла, мають медовий запах і цим приваблюють запилювачів. Під землею сховане потужне кореневище, вкрите видовженими потовщеними корінцями, що розходяться на всі боки — справжнє гніздо. Гніздівка здатна розмножуватися як насінням, так і за допомогою кореневищ, проте перший спосіб у природі спостерігається частіше. Іноді рослина квітує і навіть плодоносить прямо під землею.

За способом живлення гніздівка схожа на шапинкові гриби, що ростуть на ґрунті в лісі. Як і гриби, вона живе за рахунок розпаду гнилих залишків рослин на поверхні ґрунту та в його верхніх шарах. У плодах гніздівки дозріває дрібненьке, наче пилок, насіння. У кожному плоді – понад тисячу насінин, що розносяться вітром.

Побачити гніздівку в лісі непросто. Зазвичай квіти ростуть поодинці і лише зрідка – невеликими групами, далеко одна від одної. Якщо викопати гніздівку раніше, ніж висипалось насіння, вона більше ніколи не виросте на цьому місці.

Чисельність цього виду зменшується внаслідок руйнування місць зростання, негативного впливу рекреації та лісовпорядкувальних робіт, зривання на букети.

Автор фото – Євген Пелін.

Читайте також