Навчилися готувати від чехів-переселенців: у громаді на Рівненщині досі випікають глинські колачі

У Здолбунівській громаді є особливий старовинний рецепт випічки, що називається глинські колачі.

Про історію виникнення страви та спосіб її приготування розповіли в Управлінні культури і туризму РОДА в межах проєкту "Рівненщина на смак".

Село Глинськ має багатовікову історію та чимало місцевих традицій. Ще 1868 року до Глинська прибули 126 родин чехів-переселенців, а за декілька років половину населення села складали чехи. Культура й традиції місцевого населення та переселенців тісно переплелися. Місцеві жителі перейняли від чехів багато цінного досвіду в методах обробітку землі, тваринництві, веденні домашнього господарства, а також у кулінарії.

Донині в багатьох родинах можна посмакувати страви та випічку, рецепти яких передаються з покоління в покоління та є незвичними для інших сіл громади. Колачі навчилися готувати в Глинську від чехів-переселенців. Це - кругленькі невеликі булочки з начинкою в центрі, що символізують сонце. Цій традиційній випічці понад 200 років. Колачі випікали на великі церковні свята, весілля чи хрестини.

"Процес випікання не простий і досить клопіткий, вимагає швидкості, майстерності та має декілька етапів приготування. До готової опари в розрахунку на 1 літр молока додавали 8 яєць, 2 склянки цукру, 1 склянку розігрітого масла, 1 склянку олії, пакетик ванільного цукру, борошна до замісу. Коли тісто підійшло, господині швиденько виробляли невеличкі кульки і розложували їх на пательні. Кульки мали бути викочені рівненько і тісненько, щоб потім не порепалися як знову підійдуть. За цим процесом пильно наглядала головна господиня. Коли кульки знову піднімалися, їх акуратно пальчиками розминали так, щоб по центру утворилася виямочка для начинки. Після розминання одна чи дві помічниці змазували краї колачів збитим яєчком і лише тоді починали акуратно накладати начинку. Начинку використовували для колачів різноманітну. Макову, сирну, з сушених яблук або сливок, солодким сиром або яблучним повидлом.

Сирну начинку посипають цукром з корицею, начинка макова, сливова, яблучна посипається солодкою мучкою приготовленою з борошна, цукру і масла. Повидло посипають перетертими горішками.

Працювати потрібно швиденько, щоб тісто не пересходило ну і піч не схолола", - поділилися секретом приготування глинських колачів.

Читайте також