Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Поради для городників: як вдвічі збільшити урожай огірків?

Фото - відкриті джерела

Про етапи вирощування огірків знають усі городники, але іноді через нестачу часу або через втому можна припуститися помилки у алгоритмі або проґавити якийсь важливий пункт, через що урожай огірків буде не таким, як хотілося. А що потрібно зробити для того, щоб було навпаки?

Почати потрібно з підбору сортів. Найкраще зупинити свій вибір на врожайних сортах, які виведені саме для певних регіонів і перевірені часом. Можна, звичайно, з метою експерименту спробувати виростити і екзотичні для ваших широт різновиди огірків, але у цьому випадку розраховувати на багатий врожай не доведеться, інформує Ukr.Media.

Припустимо, потрібні сорти підібрані, насіння правильно оброблене і посіяне, розсада вирощена і підготована до висадки. Що робити далі?

Коли саме висаджувати розсаду у ґрунт

Оскільки огірок — рослина теплолюбна, висаджувати сіянці у ґрунт потрібно тоді, коли загроза поворотних заморозків вже минула, а за вікном встановилася стабільна температура повітря у 18-22° С. З моменту посіву насіння має минути 25-30 днів, а на рослинах повинні з'явитися від двох до чотирьох справжніх листочків.

Вважаєтья, що у середній смузі висівати огірки на розсаду для теплиці можна наприкінці березня, для відкритого ґрунту — на початку або у середині квітня, якщо погодні умови сприятливі. Тобто у цих широтах висаджувати розсаду у теплицю можна наприкінці квітня, у незахищений ґрунт — на початку — у середині травня. Але ще краще орієнтуватися на температуру ґрунту: до моменту висадки розсади вона повинна становити не менше 15° С, а навіть найбільш незначне її зниження змусить сіянці зупинитися у зростанні або й зовсім загинути.

Під час пересадки огіркової розсади у землі роблять лунки на відстані у 30-40 см одну від одної, поливають їх водою кімнатної температури і додають у кожне заглиблення жменю поживного ґрунту, який використовувався для посіву насіння. А ось свіжий гній під рослини класти не варто: він несприятливо позначається на корінні, яке може просто згоріти.

Важливо розуміти, що навіть якщо ви усе зробите правильно, молоді рослини спочатку будуть переживати стрес: вони можуть почати в'янути або скинуть кілька листочків. Мінімізувати наслідки пересадки допоможе і притінення розсади на перші два тижні. У цей період також важливо не перестаратися з поливом: коріння має "дихати", а не бути затопленим. Оптимальний полив — двічі на тиждень і обов'язково — відстояною теплою водою з температурою у 25-27° С. Якщо після пересадки розсада раптово зупинилася у зростанні, перевірте умови утримання і уважно огляньте рослини на наявність хвороб та шкідників.

Як доглядати за розсадою огірків після висадки у ґрунт

Це наступний крок на шляху до отримання високого врожаю огірків. Він складається з декількох важливих етапів:

Полив огірків після висадки у ґрунт

Для того, щоб огірки не гірчили, їх потрібно правильно поливати.

До початку квітнення під час сонячної погоди огірки поливають один раз на добу, витрачаючи на кожну рослину від 0,3 до 0,5 л води. Потім полив поступово збільшують таким чином, щоб після появи зав'язей і у період активного збору плодів на кожну рослину припадало до 5 л води. Проміжок між поливами — 2-3 дні. Виняток становлять похмурі і холодні дні, коли полив значно скорочують для того, щоб кущі не були перезволоженими і не почали хворіти. Під рослину воду ллють слабким струменем, не ущільнюючи ґрунт і не травмуючи коріння, оскільки воно розташоване поверхнево.

Теплицю або парник після поливу обов'язково провітрюють. Для створення постійної і помірної вологості повітря навколо батогів біля грядок залишають відкриті ємності з водою.

Найкраще поливати огірки дощовою або відстояною водою, що має температуру у 25-28° С. Процедуру проводять або вранці, або ввечері, коли сонячна активність спадає (особливо це стосується поливу по листю). Ґрунт під рослинами зволожують у радіусі 15 см і на глибину до 20 см. При цьому біля кореневої шийки земля має бути сухою — інакше коріння почне гнити. Для того щоб уникнути подібного розвитку подій, багато дачників використовують крапельний полив.

Підживлення огірків після висадки у ґрунт

Їх проводять кілька разів протягом сезону. Приблизно через два тижні після висадки розсади проводять кореневу підгодівлю: для цього у 10 л води розчиняють 20 г аміачної селітри, 10 г сірчанокислого калію і 10 г суперфосфату. Розчин використовують з розрахунку 1 л на одну рослину.

Ще на початку квітнення огірки підживлюють розчином з 30 г аміачної селітри, 20 г калійної селітри і 40 г суперфосфату на 10 л води. Під кожну рослину вносять по 1-1,5 л добрива.

Потім під час квітнення огірки підживлюють п'ятиденним настоєм пташиного посліду у пропорції 1:20 або розчином коров'яку, що приготований з розрахунку 0,3-0,5 л на 10 л води. На одну рослину потрібно близько 1 л готового добрива.

У період утворення зав'язей проводять кореневу підгодівлю розчином золи, виливаючи під кожну рослину по 0,5 л препарату. Власне розчин готують у такий спосіб: 0,5 кг золи заливають 10 л гарячої води і настоюють протягом двох діб, потім настій перемішують і проціджують. Загалом проводять дві таких підгодівлі з інтервалом у 10 днів. При цьому важливо не поєднувати їх з внесенням інших добрив.

У період плодоношення під рослини вносять розчин з 1 ст. л. нітрофоски, розведеної у 10 л води.

Додатково у період вегетації огірки підгодовують під коріння сульфатом магнію, а по листю — борною кислотою.

Обробки огірків проти хвороб і шкідників

Цей пункт також дуже важливий для отримання високого врожаю огірків. Першу обробку паростків проводять прямо перед висадкою у ґрунт. Для цього 20 мл препарату Бактофіт розводять у 10 л води і використовують цей розчин для обробки. Можна замінити його на розчин препарату Фітоспорин-М (5 г на 10 л води). У кожну лунку ллють по 100-200 мл розчину, а через три тижні тим самим розчином поливають рослини, які були висаджені у ґрунт.

Під час вегетації огірки обробляють проти хвороб і шкідників у разі їх появи. Для цього використовують як "хімію", так і народні засоби.

Підв'язування огірків

Для того, щоб кущ і добре ріс, і іншим не заважав, його потрібно підв'язувати. Найпопулярніші способи — горизонтальна, вертикальна і V-подібна види підв'язок, а також сітка або шпалера. Відносно нові методи підв'язки — вздовж дуги і "огіркове дерево".

Що ще потрібно огіркам для гарного врожаю

Є ще кілька правил, дотримання яких напевно додасть у вашу тару для збору огірків кілька додаткових кілограмів плодів з кожного куща.

Дотримання схеми посадки

Оптимальна відстань між огірковими кущами — 30-40 см, а між рядами — не менше 50 см. Згустити посадки — означає обмежити надходження до рослин світла. Через це замість плодів на них з'явиться лише пустоцвіт.

Запилення

Комахи-запилювачі — ваші головні помічники у клопіткій справі вирощування огірків. Бджоли переносять пилок з чоловічих квіток на жіночі, сприяючи запиленню і появі плодів. Якщо частина ваших рослин перебуває у теплиці, то залучити комах можна, обприскавши кущики солодким розчином. У крайньому разі, можна запилити кущі самостійно.

Мульчування

Мульча захищає огірки від різких коливань температури, які для цієї культури є особливо шкідливими. Ґрунт, який закритий мульчею, довше зберігає вологу і повільніше виснажується. А ще під нею не ростуть бур'яни, а це означає, що й просапування їй не потрібне.

Прищипка

Для того, щоб збільшити кількість жіночих квіток на рослинах, а також покращити плодоношення, огірки періодично потрібно прищипувати. Крім того, ця процедура, поряд з правильним поливом, допомагає позбутися від гіркоти у плодах. Прищипка огірків у теплиці і відкритому ґрунті має свої особливості.

Наскільки часто треба збирати врожай огірків

У період активного плодоношення огірки слід збирати не рідше, ніж раз на два дні. У іншому разі плоди переростуть потрібний розмір, а також будуть заважати утворенню інших плодів. Плоди потрібно зрізати або обережно зривати у такий спосіб, щоб не пошкодити рослину. При цьому важливо не перевертати батоги і не перекручувати плодоніжки: це може послабити рослину. Збирати урожай огірків, як і поливати їх, краще або вранці, або ввечері.

Читати також