Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Рівнянам на замітку: що треба знати про здоровий сон

Порушення сну є глобальною проблемою, яка загрожує здоров’ю близько 45% населення світу. Дорослі мають спати щонайменше сім годин на добу.

Регулярне недосипання збільшує ризик появи діабету, серцево-судинних недуг, гіпертензії, ожиріння, порушення психічного здоров’я тощо. За нормального рівня гормону мелатоніну людина добре висипається і організм відпочиває.

Мелатонін — це гормон, що регулює процеси засинання і неспання та виконує багато різних біологічних функцій, включно з регулюванням циклу сну. Він виробляється вночі в шишкоподібній залозі мозку.

Уночі мелатонін:

 • підтримує серцебиття та кров’яний тиск;
 • розслаблює сітківку ока;
 • знижує рівень вільних радикалів.

Основна проблема із цим гормоном виникає за умови порушення його рівня. Причиною зазвичай є стрес, погане харчування, сидячий спосіб життя або забагато світла уночі. Нестача мелатоніну провокує безсоння та інші проблеми зі сном. Водночас надлишок може призвести до сонливості, апатії, слабкості тощо.

Пам’ятайте: ваші звички та поведінка впродовж дня і особливо перед сном впливають на якість сну. Більшість порушень сну можна попередити або лікувати — достатньо виконувати прості поради і за потреби звернутися по фахову допомогу.

Рекомендації Міжнародного товариства сну, що допоможуть вам добре почуватися у будь-якому віці:

 • лягайте спати і прокидайтеся в один і той самий час (навіть у вихідні);
 • якщо ви полюбляєте перепочити вдень, дотримуйтеся режиму, за якого тривалість денного сну не перевищує 45 хвилин;
 • не зловживайте алкоголем та відмовтеся від куріння, особливо перед сном;
 • уникайте вживання кофеїну за 6 годин до сну (кава, чай, більшість газованих напоїв, а також шоколад);
 • не вживайте важку, гостру, солодку їжу за 4 години до сну, натомість легкий перекус цілком допустимий;
 • помірні фізичні навантаження корисні кожному, але не перед сном;
 • використовуйте зручні та приємні постільну білизну, подушки, матрац тощо;
 • зробіть комфортний для себе температурний режим у спальні та регулярно провітрюйте приміщення;
 • забезпечте тишу і зменште освітленість спальні під час сну;
 • звільніть вечір від телефонів, комп’ютерів і телебачення — синє світло екранів перешкоджає утворенню мелатоніну.

Центр громадського здоров'я України 

Читати також

23.03.2023 Відомо, скільки бурштину за час легалізації видобули на Рівненщині

Загалом за три роки в області через електронні аукціони реалізовано 67 спеціальних дозволів на користування бурштиновими ділянками. З них 61 - на ділянки, площа яких не перевищує 10 га. За цей період легальний видобуток бурштину склав: 2020 - 3,5 тонн; 2021 - 8,1 тонн; 2022 – 13,9 тонн. Тобто загалом після легалізації в області видобуто понад 25 тонн бурштину. Бізнес повірив у ці державні рішення, про що свідчить: активність на торгах (приймають участь від 3 до 5 учасників); суттєве зростання стартової ціни (в декілька разів по багатьох виставлених на торги бурштинових ділянках). Надходження від продажів спецдозволів у державний бюджет склали понад 65 мільйонів гривень. На сьогодні загальні оцінені промислові запаси 8-ми розвіданих родовищ бурштину в області становлять більше 400 тонн. Перспективні ресурси бурштину на 67 ділянках, де вже проводяться геологорозвідувальні роботи та ділянках, які ще будуть реалізовані на аукціонах, оцінюються в кількості понад 1500 тонн. Таким чином, промисловий видобуток бурштину в області може тривати ще декілька десятиліть. Легальний видобуток бурштину дає поштовх для розвитку окрім видобувної, ще й переробної галузі, зокрема, виготовлення виробів з бурштину. А це, відповідно, поштовх до створення нових робочих місць.