Щедрий вечір: традиції, звичаї, прикмети та заборони у цей день

13 січня українці збираються на Щедрий вечір. Цього дня накривають багатий стіл та співають щедрівки. Свято також називають Маланка чи Меланка – на честь святої Меланії.

Православні вшанування Маланки та Василя сплелись із народними новорічними гуляннями язичницького періоду і перетворились на спарене дводенне свято, центральним елементом якого є Щедрий вечір – вечеря, коли вдруге готується кутя. Третя буде на Водохреща.

Які традиції існують в України на Маланки

Попри те, що Меланія – дуже шанована християнська свята, традиції присвяченого їй дня майже повністю походять із язичницьких часів. Наприклад, щедрування – коли молоді люди після заходу сонця 13 січня ходять по сусідах і співають їм веселих щедрівок, зокрема закликаючи весну і пророкуючи урожай. Співи супроводжувались цілим дійством з танцями, пантомімою, грою на музичних інструментах, обрядовими іграми. За це господарі повинні були щедро обдаровувати співаків – пригощати їх млинцями та ковбасами.

Головний персонаж щедрувань – це Маланка, перевдягнений дівчиною молодий хлопець. Також у натовпі щедрувальників мали бути "баба" Маланка та "дід" Василь. Можна було зустріти також щедрувальників в образах тварин, людей різних професій, тощо. Фактично це був справжній маскарад з гучними веселощами.

Кутя на Маланку називається щедрою. На відміну від багатої, яку готують на Різдво і яка має бути пісною, щедра кутя може бути з м’ясом чи салом – скоромними продуктами. Також на вечерю пекли пироги та млинці, робили вареники з сиром. Взагалі вечеря у цей день має бути дуже ситною, а стіл – багато накритим, щоби весь рік був багатим.

Що роблять на Маланки

У цей день потрібно було миритись, тому сусіди ходили в гості одне до одного і залагоджували конфлікти.

Також на Маланки отримували другий шанс парубки, які під час сватання до коханої отримували гарбуза. Їм дозволялось повторно заслати сватів.

Свято вважається вдалим днем для ворожіння, тож увечері незаміжні дівчата починали передрікати свою долю. Тим часом неодружені хлопці намагались вкрасти ворота тієї хати, де ворожили дівчата. Господар, щоби повернути їх, мав виставити викрадачам могорич.

Народні прикмети 13 січня

  • Туман віщує людям щастя і багатий урожай.
  • Хуртовина – восени буде багато горіхів.
  • Зоряне небо – щедро вродять гриби та ягоди.
  • Відлига обіцяє, що літо буде дощовим.
  • Високе сонце – добрий урожай у садах.

Заборони:

  • Люди вірили, що цього дня не можна одягати старий чи темний одяг. Варто бути у світлому.
  • Також не можна позичати і рахувати монети.
  • Не можна лаятися, сваритися і бажати 
  • Люди вірили, що цього дня не можна ображатися чи відмовляти пробачити людині. Це може відлякати успіх.

Джерело: "Обозреватель"

Читайте також